| cobra15 a întrebat:

Salut, acum 5 zile am fost diagnosticat de catre medicul de familie cu rubeola, iar de 2 zile am o durere de cap si ma dor ochii atunci cand incerc ca ma uit in sus sau in stanga, ce credeti ca ar putea fi. Mi e teama sa nu cumva sa fie vreo complicatie a rubeolei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Nu este nici o complicatie.Capul te doare datorita ganglionilor inflamati.Este normal sa te doara si ochii daca te vor durea si articulatiile sa stii ca si asta este normal.Complicatii faci cand nu stai in casa linistit 1 saptamana.Pentru durere poti lua nurofen, paracetamol. Fara aspirina! Daca ai febra poti lua algocalmin. Poti face dus si nu ai nici o restrictie alimentara.

6 răspunsuri:
| cobra15 explică:

Am inteles, va multumesc pentru informatii, chiar mi au fost de mare ajutor

| dyermaker a răspuns:

E un efect normal. Repausul la pat e cel mai indicat. Trece de la sine si nu e nevoie sa iei nimic altceva. Si eu am avut si in 3-4 zile a trecut.

| Xchr a răspuns:

Asta e ceva normal..si eu am avut. O sa te doara incheieturile mainilor si a picioarelor, o sa ti se umfle gingiile. Dar intr-un final trecelaughing. Stai linistit!

| Xchr a răspuns:

Chiar trebuie sa iti raspund daca am zis mai sus ca "si eu am avut"?raised eyebrows

| blackwidow10 a răspuns:

Of, la fel am patit si eu. Nu te alarma! Intr-adevar este putin cam ciudat faptul ca stand nemiscat, plimbandu`ti privirea in stanga, dreapta, sus sau jos sa te doara ochii si capul. Pe mine ma durea capul si atunci cand ma miscam. Inexplicabil, era ca un fel de lichid in capul meu care se misca o data cu deplasarile mele si ma durea. Sfat? Odihneste-te, ai nevoie de mult somn. Nu-i nici o panica. Multe ceaiuri! Bafta!

| gabrielaanca15 a răspuns:

Stai inistita si eu am avut rubeola si asa ma durea si pe mine capul dar daca te simti chiar foarte rau eu cred ca ar fi bine sa te duci din nou la medic sa-ti explice mai bine.