| boborock2011 a întrebat:

Rubeola iti trece dupa trei zile? Am fost diagnosticat cu rubeola de miercuri, pana samabata imi trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Perioada de contagiune tine 4 zile inainte si dupa aparitia eruptiei. Trebuie sa stai 7-10 zile izolat pentru a preveni complicatiile.

| bulin a răspuns:

NU! Pentru rubeola stai linistita in casa 2 saptamani daca faci febra paracetamol nurofen etc nu aspirina.Nu iesi afara deoarece situatia ta se inrautateste poti face meningita, panencefalita rubeolica, nevrita periferica, otita, cefalee, poliartirita etc.Iesind afara poti da virusul si altora sa nu mai zic cat de grav este pentru o fata insarcinata in primele luni de sarcina sa aiba rubeola.In concluzie stai linistita 2 saptamani abia dupa 3 saptamani nu mai elimini virusi rubeolici.

| Alyra a răspuns:

Bună!
Deci dacă ai rubeolă trebuie să stai în casă 7 zile. Eu atât am stat când am avut și am și o revistă în care scrie că 7 zile se stăbatting eyelashes.
Sănătate! O zi bună!

| AstralConfessor a răspuns:

Nu cred, ai grija sa nu iei antibiotic.

| Lightning1997 a răspuns:

Nu, nu e bine sa risti sa iesi afara sambata. minim 5-6 zile trebuie sa stai in casa

| Furnicutza a răspuns:

Nu prea. Exista sanse sa iti dispara bubitele, desi sansele sunt foarte mici.Insa virusul se va 'adaposti' in organismul tau mai multa vreme...sad

| doggie a răspuns:

Nu, am un coleg care, la fel ca tine, a avut rubeola. Medicul i-a dat o scutire de doua saptamani..deci..in fine el si-a revenit in 5-6 zile, si iesea pe afara. Eu zic ca timpul de revenire depinde si de imunitate, dar trei zile este un timp foarte scurt si te sfatuiesc sa iti amani planurile de sambata.

| angel137 a răspuns:

Nu cred un coleg de-al meu a avut rubeola si a stat in acasa 8-9 zilesad

| alexandru921994 a răspuns:

Trece cam intr-o saptamana. 2

| firstloveromy a răspuns:

Nu iti trece asa repede j eu am j trebuie sa stai in casa cam 10-12 zile sa fi sigur ca nu iti mai apare dupa acest interval de timpwinking ai grija ce mananci sau ce bei nu iesi afara k nu o sa mai scapi de ea crying