| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum 60 de zile m-a muscat un caine(avea stapan), nu mi-am facut vaccinu, mai pot pati ceva daca nu am avut nimic pana acum, nu vreau raspunsuri 'de ce nu te-ai dus la doctor etc.'
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| romaniaTEiubesc a răspuns:

Salut!
cel mai mare risc este sa te infestezi cu virusul care produce rabia (turbarea)
presupun ca la asta te-ai gandit si tu cand ai pus intrebarea aici.
Primele simptome pot aparea intr-un interval cuprins intre cateva zile si aproape un an, insa in majoritatea cazurilor simptomele se dezvolta in 4-6 saptamani de la momentul infectiei. Tratamentul afectiunii este indicat si in cazul in care simptomatologia nu debuteaza la scurt timp de la expunerea la virusul ce produce boala.
Simptome la oameni

Perioada tipica de incubatie a virusului rabic este de 4-6 saptamani. In aceasta perioada, de obicei nu este prezent nici un simptom al bolii. Primele simptome care apar includ durerea si amorteala la locul muscaturii, urmate apoi de simptomatologie vaga, care poate apare in multe alte afectiuni si care includ:
- febra
- tuse sau senzatia de gat uscat
- durere, arsura, mancarime, furnicaturi sau amorteala la locul muscaturii sau al expunerii initiale
- durere abdominala
- anxietate sau neliniste care se accentueaza si poate evolua spre agitatie extrema.
daca doresti mai multe informatii le poti gasi pe:
http://www.sfatulmedicului.ro/......rbarea_660
este locul de unde m-am inspirat atunci cand am cautat un raspuns pentru tine.
multa sanatate si nu cred ca-i cazul sa-ti faci probleme.