| CR4ZY1 a întrebat:

Salut, acum o saptamana mi-am facut o noua gaura de cercel si cel care mi-a facut gaura mi-a spus ca nu trebuie sa scot cercelul din gaura cel putin doua saptamani. Intrebarea mea este, pot sa scot cercelul si sa pun repede altul, pentru ca asta nu imi place atat de mult ca cel pe care vreau sa il pun.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Justmeale2345 a răspuns:

Eu mi-am făcut gaură singură, acasă, acum vreo două săptămâni. Ce e drept, poți scoate cercelul și să pui altul însă sfatul meu este să pui unul de aur (sau argint, dar de preferat aur) ca să nu se infecteze. Eu una chiar mi-am mai scos cercelul peste noapte pentru ca mi se vindecă mai greu si se mai forma crustă din cauza sângelui uscat. Cheia este să dezinfectezi foarte bine cercelul și urechea înainte de orice faci.

| Bizon95 a răspuns (pentru Justmeale2345):

Lal
poti sa NU pui de aur pentru ca NU este preferat de aur

ci de argint, pentru ca daca aurul nu se oxideaza si deci nu se infecteaza, TOTUSI ARGINTUL ESTE DE PREFERAT, DE DEPARTE pentru ca argintul se oxideaza, DAR OXIDUL DE ARGINT ESTE DEZINFECTANT, si deci PREVINE INFECTIA

am vazut asta intr-un documentar care explica de ce boierii nu se imbolnaveau de holera la fel ca toti taranii:
din cauza ca beau apa din pahare de argint!

iar in ziua de azi chestia asta a inceput sa se aplice in draci, la frigidere, aere conditionate si sisteme de aerisire si climatizare care contin ioni de argint, insa costa de ustura buzunarul... RAUUUUUUUUUU

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti, pentru ca asta sunt cercei medicinali si trebuie sa stea acolo minim 2 saptamani, pana ce se vindeca gaurile noi, ca sa nu faci infectie.
Dupa 2 saptamani, poti sa-l schimbi cu ce cercei doresti tu, dar pana atunci, ramai cu ce ti s-a pus deja, ca-i vital sa nu ti se infecteze urechile.

| vmalex21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu de ce dar in Romania prin toate locurile unde se,, împușcă,, cercei in lobul urechii se recomanda 2 săptămâni.Total gresita recomandarea, in strainatate se recomanda peste tot 6 săptămâni.Recomandarea asta e gasit si pe site-ul producătorului american de cercei medicinali Studex sau in saloanele cu adevărat profesionale? In rest informațiile sunt complet adevărate, cercelul medicinali nu se scoate mai devreme daca vrei sa iti ramana gaura si sa nu ai probleme cu infecții sau altceva.De asemenea se recomanda rotirea cercelului si folosirea unei creme care sa ajute cicatrizarea. Vorbesc si din proprie experienta, mi-am facut gaura in urechea stângă in august si abia acum este ok.

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă te miști repede, da. Dar ai grija sa dezinfectezi si gaura si cercelul si sa te speli pe mâini bine înainte ca sa nu riști o infecție de toata frumusetea. Plus că vezi ca doare cam tarelaughing

| vmalex21 a răspuns:

Salut.Iti raspund cu intarziere însă cred ca te pot cel mai bine lamuri deoarece si eu mi-am făcut in urma cu aproape 3 luni.In mod normal cercelul pus cu pistolul se tine 6 saptamani până se vindeca rana si se formeaza gaura.Nu e recomandat sa il scoti sub nicio formă in astea 6 saptamani deoarece exista un risc mare sa nu il mai poti pune la loc si sa rămâi fara gaura. Puteti sa va uitati si pe siteurile saloanelor de tatuaj si piercing sa vedeti ca si ei recomanda 6 saptamani.

| IvyOlivia a răspuns:

Nu poți să scoți cercelul deoarece este unul medicinal. Părerea mea este că mai bine mai aștepți ca să nu ai parte de o infecție.