| A4TECHhH a întrebat:

Acum un an cand imi faceam baie m-am scarpinat pe testicule si probabil am avut un cos care l-am rupt si a inceput sa curga sange am pus un servetel si pana la urma sa oprit.In acel loc ramasese un punct cam cat o aluna de culoare neagra rosiatica si astazi mi s-a rupt din nou acea buba si mi-a curs iarasi sange acum parca este mai mare si a iesit in exterior.Toata ziua am stat cu plasture cu rivanol si am pus peste el o alifie pe nume biazol! Ce ar trebui sa fac? Imi este foarte frica ca in orice moment se poate rupe si sa inceapa sa imi curga sange ce sa fac? Va rog ajutati-ma si nu ma luati in ras! Va multumes!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Micile "bobite" de la radacina firului de par sunt glande sebacee care secreta sebumm-ul (o substanta alb-galbuie grasoasa). Pana aici totul e OK., adica nu e nimic patologic. Trebuie sa mentii local o igiena mai riguroasa, adica sa speli mai des zona cu apa si sapun ( zilnic, seara, inainte de culcare). Posibil sa se fi infectat radacina unui fir de par. Adreseaza-te unui medic dermatolog, poate fi un chist sebaceu suprainfectat, ar trebui sa te alarmezi.

4 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Mai taie din ele dă-le dreacu!

| Machiavelli_3716 a răspuns:

Nu glumii cu lucruri din astea. Mergi cat mai repede cu putinta la dermatolog...
Macar sa mergi degeaba...grija mare cu zonele astea. trebuia de acum un an... urgent mergi la doctor.

| Machiavelli_3716 a răspuns:

Ce gasesti ma de ras?!