| sunny77 a întrebat:

AJUTOR! De azi de la pranz cand am inceput sa mananc mi-am dat seama ca ma doare o masea sau doua,nu stiu exact,pe partea stanga sus, cand mestecam.Ma doare doar atunci cand mestec pe partea aceea, iar eu m-am gandit ca poate fii din cauza gumei de mestecat pe care o mestecasem cu vreo doua ore inainte.Nu am avut niciodata probleme dentare,mananc sanatos si nu fac excesuri sau sa mananc prostii, iau si pastile pentru dantura zymafluor.Care poate fii cauza? Nu vreau sa ajung la dentist mai ales ca am facut-o doar o data in viata mea si urasc doctorii. Ajutor, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ladyalexan a răspuns:

Probabil ai stat in curent si de aceea te doare maseaua...de obicei am dureri de masele atunci cand nu ma protejez impotriva frigului, dar mai exista si alte cauze...ar putea fi si de la guma de mestecat(dar nu cred ca este din vina ei, doar nu ai mestecat 2 ore).ei bine, daca nu reusesti sa iti dai seama de cauza, te sfatuiesc sa iei o pastila, poate te ajuta.iar daca situatia se inrautateste, zic totusi ca e bine sa mergi la dentist.
Imi pare rau si sper sa iti treaca!

| sunny77 explică (pentru ladyalexan):

Mersi mult! Eu iau deja parasinus ca sunt racita .....astept pana maine si vad daca imi trece.

3 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Poate este doar o durere de moment. Ia un nurofen. Daca persista du-te la stomatolog, nu te juca, eu nu m-am dus si am regretat rau de tot. Bafta.

| AndreeaStana91 a răspuns:

Pentru durere poti sa iei un nurofen sau aulin, dar pana la urma tot va trebui sa mergi la dentist pentru ca durerea nu va disparea complet