| Rokko a întrebat:

Salut,

Alergarile in parc influenteaza cresterea in inaltime?
Dar sala de forta?

Si cam cat ati mai crescut dupa 16-17 ani? Cati cm?

Mersi happy dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Alergatul nu, sala influenteaza doar daca faci anumite exercitii ce tin de presiune mare pe coloana vertebrala in pozitie verticala (genoflexiuni cu bara, indreptari cu bara si chestii de genul), iti pot incetini cresterea in inaltime (vertebrele sunt presate si nu se mai dezvolta normal). la 16 ani aveam 1.68 acum am 1.74 la 22 de ani. eu de pe la 18 ani nu am mai crescut, fac genoflexiuni cu 80-100 kg in spate, plus ca geneticul nu ma ajuta, toti sunt scunzi in familia mea, dar daca eviti genul ala de exercitii, poti face sala linistit

3 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Orice efort fizic este benefic dezvoltarii si cresterii sistemului muscalar si osos.Nu exista o regula anume care spune cati cm te dezvolti daca depui efort fizic pe o perioada de timp.Aceasta face parte din dezvoltarea ta fizica, care are loc pe parcurs, asta daca nu intervin si alte probleme medicale(mai ales al sistemului gladular).Ca sa te dezvolti sanatos si corect, fa in continuare exercitii fizice si ai grija la alimentatia personala.

| Empathizer a răspuns:

Alergarile in parc fac bine, nu opresc cresterea. Dar sala de forta, la varsta nepotrivita, da! Uita-te la gimnasti, sunt mici de inaltime, comparativ cu cei din generatia lor.
De crescut, nu se poate aprecia dupa varsta cronologica cat vei mai creste. Depinde la ce varsta a debutat pubertatea. Daca vrei sa stii cum stai cu cresterea si daca mai sunt sanse sa cresti semnificativ in inaltime, mergi la medic sa faci o radiografie pentru determinarea varstei osoase. Daca nu s-au inchis cartilajele de crestere, mai ai sanse. Daca s-au inchis, vei mai creste doar putin, pe seama coloanei vertebrale, dar nu spectaculos.

| kasty a răspuns:

Atata vreme cat cartilajele (inelele epifizo-diafizare) de crestere sunt inca prezente si neosificate (pana in jurul varstei de 20-25 de ani), cresterea in inaltime se poate produce prin stimulare a oaselor, aceasta realizandu-se prin practicarea anumitor sporturi.
aceste sporturi sunt :volei, handbal si baschet si inotul.
sala mareste masa musculara iar alergarile subtiaza silueta si intareste muschii picioarelor in special.
bafta!