| alexutu001 a întrebat:

Salut all cine stie ceva exercitii care se pot face pentru a slabi in zona abdomnilabig grin? daca se poate si o dieta ceva si sper sa nu fiu prea egoist daca imi puteti zice exercitii si diete incercate de voi si care au dat roadehappy. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Nu exista exercitii specifice pentru a slabi in zona abdominala (cred ca la zona asta te-ai referit cand ai scris "abdomnila"). Exercitiile pentru abdomen doar tonifica musculatura respectiva, nu "topesc" decat in mica masura grasimea. Nici dietele mai mult sau mai putin sofisticate nu ajuta cine stie ce. Solutia ideala : mancare de doua ori mai putina si miscare de doua ori mai multa decat obisnuiesti! Daca furnizezi organismului, prin alimentatie, mai multe calorii decat are el nevoie sa consume, organismul va depozita (sub forma de grasime) caloriile ramase neconsumate pe burta, coapse, solduri, fund. Daca vrei sa scapi de grasimea nedorita va trebui sa-ti obligi organismul sa-si consume rezervele de calorii. Cum? Facand zilnic 1-2 ore de miscare sustinuta (alergari usoare, bicicleta, minge, inot) pentru ca organismul tau sa fie nevoit sa consume mai multe calorii, si mancand mai putin decat de obicei, adica furnizandu-i mai putine calorii decat i-ar trebui si obligandu-l astfel sa-si consume caloriile depozitate pe burta. Sper ca m-am facut inteles. Succes!