| anonim_4396 a întrebat:

am 11 ani si de vreo luna jumate, in fiecare zi apar niste pete albe pe chiloti. e chiar enervant, in fiecare zi, du-te la baie, acelasi lucru. poate nu chiar in fecare zi dar nu trec doua zile sa nu se intample. ce sa fac? nu am nici o sintoma dar va-m zis e ca o secretie alba... ce inseamna aceste pete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Stai linistita ca nu e nimic. daca iti curge cam cat ar veni intr-o lingurita mica. ci nu foarte mult. nu ai pait nimicwinking
e ceva normal acele pete albe le vei avea toata viata. daca ti-a venit si ciclul. nu le mai avea in perioada de menstuatie.winking in rest iti va curge mereu acea secretie alba. e ceva normalwinking si daca mai ai ceva nelamuriri ar fi bine sa mai discuti si cu mama tawinking kiss

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu are nici un miros, este prtemergatoare menstruatiei si este normala. Nu ai ce sa-i faci, face parte din maturizarea ta. Doar ca de acum inainte trebuie sa fii mai atenta cu igiena, sa te speli de doua ori pe zi si sa-ti schimbi chilotii la maxim 12 ore, iar pijamaua la maxim 3 zile.

mariana
| mariana a răspuns:

Este posibil sa fi racit si atunci poate sa apara o asemenea secretie ori sa te fi infectat cu ceva, cand ai fost la baie si nu te-ai spalat pe maini anterior folosirii baii pentru ca si pe aceasta cale te poti infecta daca mainile ti-au fost murdare, cand ai folosit hartia igienica. Trebuie sa stai de vorba cu mamica ta si sa-i explici despre ce este vorba si ea sigur vazand situatia, va sti sa te ajute, in mod concret, ori te va duce la medic pentru a-ti da un tratament. Ai grija pastreaza o igiena intima perfecta, schimba-ti chilotelul in fiecare zi si daca ai fost afara si te-ai jucat, nu folosi wc-ul inainte de a te spala pe maini cu apa si sapun si bineinteles ca, trebuie sa te speli pe maini si dupa folosirea Wc-ului. Nu este o problema grava insa ea trebuie tratata.
Oricum trebuie sa comporti o discutie cu mamica ta, pentru ca s-ar putea sa-ti vina ciclul menstrual si trebuie sa fii pregatita concret pentru acest lucru. Multa sanatate si ai grija de tine.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Fa un ambii tratament, simultan.

| NimeniAlta a răspuns:

Este vorba de secretia vaginala. Secretia vaginala normala este clara sau putin albicioasa, cu o consistenta precum a albusului de ou, fara miros sau cu un miros specific, care nu este neplacut. Exista posibilitatea de a-ti veni menstruatia.

| daii a răspuns:

Se numeste scurgere vaginala si e ceva normal.In orice caz, pentru a nu aparea complicatii, consulta un medicwinking

by daiiwinking

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Ce am scris eu in intrebare?! 11 ani. scuzatima, zici ca sunt ametita azi.trebuia 13 (sa mai pun si jumatatea). deci am 13 ani nu 11(trebuie neaparat sa schimb tastatura asta are cifrele intortochiate)

| Klara a răspuns:

Hai nu te mai scoate, ca te credem ca ai 11 ani. Poate chiar 6 ani, daca stam sa ne raportam la felul cum gandesti rolling on the floor devil

| Tweety-love-Minnie a răspuns:

Buna. si la mine s-a intamplat asta cu cateva luni inainte de menstruatie.La majoritatea fetelor se intampla asa... cel mai bine ar fi sa mergi la medic dar sunt sigura ca iti va spune acelasi lucru...winking happy te pup kiss

| Nemesis_9263 a răspuns:

Se numeste secretie vaginala si este ceva normal la varsta ta.Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi...In orice caz, poti merge la un ginecolog pentru a fi mai linistita:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este cazul sa mergi la medic decat daca te stii vinovata ca te-ai mastubat si ai avut mainile murdare, daca nu atunci organismul tau se pregateste de menstra daca nu o ai si cred ca nu o ai inca, este normal, asa sa intampla, o sa fie ok in cel mult 4 luni o sa iti vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În termen medical poartă denumirea de leucoree, iar în termen popula poale albe.
Este ceva normal. Cedeză când apare menstra și reapare după.
Are rol de protecție, în cazul când este abundentă, miros înțepător și jenă la micțiune trebuie să mergi la medicul specialist ginecolog, atunci este vorba de o leucoree patologică.
Pa, pa.

| Toma_Gabi_1999 a răspuns:

Petele albe care pot insemna multe lucruri... De obicei se produc atunci cand hormonii o iau razna in organism, atunci cand corpul este excitat, dupa menstruatie cand vine ovulaţia se elimina prin asa ceva... Sunt multi factori la problema pe care tu o ai si toate fetele o au! Vorbeste cu mama ta! Succes!

| Ancutza_8789 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic toate fetele au este normal si eu am

| lydya a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine este sa discuti aceasta problema cu mama ta.

| prafff05 a răspuns:

Vezi aici http://www.eva.ro/......20443.html care secretii sunt normale si anormale la virsta ta.