| BC a întrebat:

Practic culturism si cand fac biceps sau ramat pentru spate ma cam doare spatele mai precis zona lombara a spatelui ar trebui sa-mi cumpar centura?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ar trebui sa te doara, decat daca faci incorect.

Scade greuatatea si fa corect ( crede-ma, sa faci biceps corect e foarte greu, au vazut oameni cu peste 6-7 ani de sala care tot nu fac corect si apoi au probleme cu zona lombara ).

Lasa centura, invata sa faci corect.

| BC explică (pentru Cosmin86):

Cand fac ramat cu bara T a doua zi ma cam doare spatele.
Deci ar trebui sa-mi iau centura?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BC):

Nu, centura nu o sa-ti corecteze pozitia

trebuie sa ai o pozitie corecta. filmeaza-te cand faci si apoi vezi filmuletul, eu fac asa periodic

| Wehes a răspuns (pentru BC):

Si eu zic sa amani centura si incerci sa executi corect.
Daca nu poti sa te filmezi ( vorba lu` Cosmin laughing ), roaga un baiat de pe acolo care le mai are sau pe instructor daca aveti, sa te priveasca si sa iti spuna daca executi corect. ( daca se poate sa iti si arate cum se executa corect ).

| Wehes a răspuns:

Voi acolo la sala nu aveti centura?
P.S : Poate nu executi corect.

| BC explică (pentru Wehes):

Nu nu avem centura la sala!