| Bart1231 a întrebat:

Am 12 ani și încă nu am făcut varicelă (vărsat de vânt)e bine că nu am făcut sau e rău pot face și când o să fiu mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are mare semnificatie. Nu ai facut fiindca nu ai fost expus suficient. Poti sa nu faci niciodata sau sa faci mai tarziu. E adevărat ca adulții fac forme mai rele, dar chiar daca faci varicela, poti repeta boala dupa 7-8 ani sau poti face zona zoster la o noua expunere. Te poti vaccina daca vrei sa eviti

| SkittlesP a răspuns:

Eu am facut la 6 ani. Tocmai am citit si poate fi oricand intre 2-14ani sau poate nu faci deloc. Este ok. Majoritatea devin imuni dupa ce au avut varicela sau varsat de vant

| Uchia a răspuns:

Nu,e normal nai nimic poti sa-l faci si la 62 de ani(de fapt nu chiar dar infine) mama a facut varicela la 31/32 de ani.Singura diferenta e ca daca esti adult e mai rea dar iti trece mai repede