| zharmas a întrebat:

Salut, am 14 ani acum 2 sapt am avut tensiunea foartea mare si am lesinat timp de 30 secunde, auzeam ce se intampla dar nu puteam sa ma misc si sa vorbesc. Au chemat salvarea, am fost am facut ceva la inima ekg sau [ecaghe] sau nu stiu cum se numeste si nu mi-a iesit nimic 2 sapt nu am avut nimic. Iar de paste iar am avut putin tensiunea mare, am mancat si mult miel rolling on the floor si cred ca de aceea dar si azi am avut 15 cu 8 sau 16 8 adv e ca sunt si gras la 115 kg si 1.85 ale mele.
Acolo a spus ca nu am nimic la inima, trebuie sa ma ingrijorez, de la ce mai poate urca tensiunea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tensiunea nu e aceeasi pe tot parcursul zilei, ea scade si creste. Daca e peste 14/8 atunci se considera hipertensiune. La valori de genul 15, 16, 17 chiar si mai mari nu ti se intampla nimic, esti tanar, insa nu trebuie sa stai foarte mult timp cu tensiune asa mare. E clar ca ceva iti declanseaza, de ex cafeaua, mancatul mult si sarat, efortul, alcoolul, stresul. Asta inseamna ca trebuie sa iti schimbi stilul de viata.
Iar lesinul nu prea cred ca e de la tensiune, se lesina cand ai tensiunea mica nu mare. Probabil ca a fost un soc sau ceva emotional, iar tensiunea mare a fost o consecinta, nu o cauza.

| zharmas explică (pentru Bondarel99):

De la ce poate fi declansata trnsiunea

| Bondarel99 a răspuns (pentru zharmas):

De la ce ti-am zis eu mai sus: stres, anxietate, cafea, alcool, fumat, mancat foarte mult, sport in exces, oricare din astea.
Dar se poate sa fie doar un episod, sa ai cateva zile cu tensiune mare si apoi sa se regleze. Insa trebuie sa iti schimbi stilul de viata, fara excese de niciun fel.