| TheDarkDragon a întrebat:

Salut.Am 14 ani, daca beau cafea o data pe saptamana, sau de doua ori are ceva? Adica poate sa dauneze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Da. Dauneaza enorma. Pot spune ca te va distruge ca om.
Cofeina are actiune similara adrenalinei si noradrenalinei, niste mediatori ai stressului. Prin urmare band cafea vei fi mai stresat.
Somnul iti va fi afectat, nu te vei mai odihni bine, vei fi mai obosit.
Cofeina afecteaza conexiunile nervoase pe care le fac animalele si exista niste linkuri si experimente care demonstreaza ca produc dezorientare. Prin urmare, odata cofeinizat nu vei lua deciziile corecte, ci decat deciziile turmei, asta transformandu-te intr-o oaie pierzatoare.

http://www.trinity.edu/jdunn/spiderdrugs.htm

Cofeina, ca si alcoolul sau tigarile sunt taxate suplimentar pentru ca in lumea stiintifica nu se discuta ca o fi, n-o fi cafeaua cancerigena, se stie ca ESTE. Adica, nu conteaza ce auziti la TV sau radio ca face bine, stiintific vorbind este cancerigena, la fel ca alcoolul si tigarile.
In plus, recent cercetatorii israelieni au demonstrat ca scurteaza telomerii, adica mai pe romaneste, reduce durata de viata.

Deci tu intrebi cam asa: "vreau de 2 ori pe saptamana sa inghit ceva cancerigen, care scurteaza viata, ma streseaza, ma oboseste, ma face sa nu fiu constient de situatia in care ma aflu, dezorientandu-ma. Este bine ce vreau?" Tu ce crezi, este bine?

| Pricked a răspuns:

Dacă tu crezi că vei menţine ritmul ăsta, atunci e ok. Bine, dinţii tăi tot vor căpăta o culoare mai închisă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu, n-are nimic. La varsta ta va da hiperactivitate dar nu devii dependent de la 2 cafele pe saptamana. Problema e ca risti sa ajungi la 2 cafele pe zi dupa ce organismul tau se obisnuieste asa.

| Madayna a răspuns:

Nu e bine ca la varsta ta sa bei cafea, esti prea mic/a.

| Cupcake a răspuns:

Nu, cafeaua are si avantajele ei consumata cu masura.

| Anonim1900 a răspuns:

Nu nu are nimic, mai rau este daca ajungi sa bei 2-3 cafele pe zi! atunci este ceva rau! daca tu bei una la saptamana sau doua, nu are absolut nimic!

| Ahmali_Dan_1983 a răspuns:

Incerca cafea decofeinizata, are acelasi gust happy

| Lydia03 a răspuns:

Nu are nimic daca bei cafea o data sau de 2 ori pe saptamana.dar chestia e că daca incepi de acum sa bei cafea, când o sa fii mai mare o sa bei tot mai multa cafea, și când vei fi bătrana o sa iti tremure corpul rolling on the floor)

| carinacarolina2 a răspuns:

Nuuuuuuuu