| MaryanHD a întrebat:

Salut.
Am 15 ani, 1.80 inaltime si 60-61 kg.
Vreau sa stiu daca este buna inaltimea si kg la varsta mea, daca nu cat ar trebui sa am?
Si... ce trebuie sa mananc sa fac masa musculara? Inafara sa merg la sala. Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inaltimea si kg pe care le ai sunt perfect normale pentru varsta ta happy daca totusi vrei sa faci masa musculara ar trebui sa te ocupi cu sportul dar si sa mananci fructe, legume, lactate mai putine fainoase etc desigur ca daca te ocupi cu sportul va trebui sa mananci cel mai mult fructe sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am recitit intrebarea si mi-am dat seama ca in raspunsul anterior ti-am scris sa faci sport, acum vad ca nu vrei la sala insa sunt o gramada de filmulete pe yt sau pe net care sunt specializate pentru cresterea masei musculare eu sunt fata si le fac) pot sa spun ca chiar sunt multumita de cum arat acum big grin succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prea slab! Probabil esti ectomorf si din acest motiv iei greu masa. Insa sa stii ca fara efort n-ai sa pui niciodata nimic pe tine(iti zic din proprie experienta). Ok, nu vrei sa mergi la sala, dar trebuie sa faci neaparat un sport.Eu ti-as recomanda innotul pentru ca asta iti pune la treaba tot corpul. Deci, ideea e ca muschii cresc daca sunt stresati, nu poti pune muschi asa doar mancand. Sper ca te-am ajutathappy

| Highstrike a răspuns:

Salut.

BMI-ul tău este 18.5. Te clasifici in categoria normal (intre 16.7 si 23.7)

Uite unde am calculat: http://www.traiestinatural.ro/servicii/calculator-indice-masa-corporala-bmi

Acolo pe site poti vedea mai multe informatii si iti ofera si niste tips and tricks din cate am vazut.

Masa musculara se face prin exercitii de forta, nu prin alimentatie :)

Bafta!