| Afagdsba a întrebat:

Salut, am 15 ani si 1.65/1.66 inaltime.
As dori sa stiu daca mai cresc sau nu.
Conteaza si inaltimea parintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,conteaza,dar nu in toate cazurile.De ex parintii tai pot fi scunzi, dar un unchi de al tau poate fi inalt, si tu sa semeni cu el.Cu alte cuvinte, gena "inaltimii"(e o formulare total eronata, dar nu stiu cum altfel sa spun)poate sarii una doua generatii.Sunt sanse mari sa mai cresti, deoarece dezvoltarea se incheie abia la 18 ani sau mai tarziu -21. Difera insa de la om la om

| Afagdsba explică (pentru anonim_4396):

Doar mama ce e mai scunda. Tata e destul de inalt.
Seman destul de mult pe verii mei, care si eu sunt inalti. Au 1.80+
Macar sa am 1.75 pe acolo
Pentru ca in iarna aveam 1.58, si acum 1.65/1.66

| anonim_4396 a răspuns (pentru Afagdsba):

Aa atunci sunt sanse mari sa mai cresti, daca zici ca si tatal tau si verii tai sunt inalti.Ti-am zis, pana la 18 ani continui sa te dezvolti... uneori chiar si pana mai tarziu

| AKARA0 a răspuns:

Da, o sa mai crești, daca bunicii tai paterni sau materni părinții tăi sunt înalți vei creste