| yurgay47 a întrebat:

Am 15 ani si 1.73m inaltime si as dori extrem de mult sa mai cresc in inaltime insa deja sunt mai inalt decat parintii mei. (parintii mei sunt foarte scunzi... tatal meu are 1.65 iar mama si mai putin. sad ) Mai am sanse sa cresc? Am citit undeva ca inaltimea parintilor chiar afecteaza inaltimea finala a copilului. Voi reusi oare sa ma mai inalt prin exercitii sau asa este,, genetica"? sad sad

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai ai sanse sa cresti pana la 21 de ani e timp destul, acum ami depinde si de constructia genetica si pe cine mostenesti, sunt sanse mari sa ramai la fel ca acum dupa constructia genetica.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu zic ca la 15 ani chiar mai ai sanse de crescut mai ales daca nu ai avut inca varful de crestere de la pubertate. As zice ca ai mai putea creste oriunde intre 2-3 cm si chiar 10-12 cm, depinde cum ti-e norocul. Pana acum s-ar parea ca norocul tine cu tine. Oricum foarte probabil vei avea undeva intre 1.75-1.80 adica o inaltime chiar usor peste medie. Cu ceva mai mult noroc ai putea chiar sa sari de 1.80.