| FaneFane6564 a întrebat:

am 15 ani si 170 de cm..Nu prea sunt multumit de inaltimea mea. Oare as putea sa mai cresc pana la 180cm? puteti sa-mi spuneyi niste exercitii care m-ar ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Pana la 21 de ani corpul e in crestere, sunt sanse mari sa mai cresti.
ca exercitii ai putea face basket sau inot happy

| RAY a răspuns:

Sanse sunt, daca nu la 1, 80 dar la 1, 75 sunt sanse de 90%

| Donsavas a răspuns:

Pana la 18 ani este timp.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da cat vrei sa fi de 2.20 m ce naiba nici sa fi ditamai animalul eu zic ca intre 1.70 si 183 e suficient.

| alex15ccc a răspuns:

Depinde de genetica, nu de sport.
daca ai barbati in familie inalti atunci si tu vei fi inalt.

| Felissa13Eden a răspuns:

Apuca-te de baschet, nici n-ai idee cat de mult te dezvolta, si e un sport placut.
Prietenul meu a practicat baschet de la 14 ani si a crescut de la 1.65 la 1.78.
Succes! happy

| Ana1687 a răspuns:

Buna, s-ar putea sa mai cresti pana la 18 ani dar nu poti accelera acest proces prin exercitii.
Acum depinde de organismul tau, nimeni nu poate sti exact cat vei mai creste sau daca vei mai creste.

| vladorcolac a răspuns:

1- pana la 24 de ani o sa tot cresti.
2- sari des, sarituri, alaturate unei echipe de basket, macar e si interesant nu ca fotbalul din niste matze ce alearga le pica o frunza pe picior si gata la spital 2 ani :-D
3- atarna cu mainile de o bara zilnic
4- cand stai intins pe pat sau podea intinde mainile deasupra capului tot pe pat/podea apoi intinde-ti picioarele si mainile cat de mult poti timp de 5 minute zilnic
5- o sa te inalti destul de rapid asa.

| Melissa24 a răspuns:

Poti incerca baschet sau inot.

| User61 a răspuns:

Ai doar 15 ani, o sa mai cresti pana la 18 nu-ti face griji si nu exista exercitii pentru cresterea in inaltime, este o prostie imensa sa crezi asta, totul tine de genetica.

| Andu033 a răspuns:

Eu am 21 de ani si 170 inaltime. Nu pot sa zic ca sunt multumit de inaltimea mea dar daca mai aveam 5 cm eram foarte multumit. In mod normal oameni cresc pana la 19-21 de ani, cazuri foarte rare care au crescut si dupa. Din experienta mea in acesti 4 ani sunt sanse foarte slabe sa nu cresti macar 10 cm dar incearca sa faci sport, macar sa alergi si sa mananci cat de cat sanatos si vei ajunge si mai mare de atat. Conteaza si geneticele cel putin la mine parintii sunt foarte scunzi.