| Tepty12 a întrebat:

Salut, am 15 ani si 2 luni.Am inaltimea de 163.3cm si asta ma cam frustreaza.M-am apucat de inot acum 2 saptamani jumate, momentan nu simt mare diferenta dar pot ajunge la 176cm? Sau macar la 173-175cm? Mama are 160 si Tata 170. Vreau sa spun ca in ultimii ani m-am inaltat foarte mult, la 13 ani avem 139cm ai la 14 ani aveam in jur de 155cm deci 16 cm intr-un an, si anul acesta m-am inaltat in jur de 8-9 cm.Dat fiind faptul ca m-am apucat de inot mai pot creste anul acesta inca 6, 7cm ca sa pot avea 170cm la 16 ani? Vreau sa precizez ca fac exercitii, iau vitamine si ca o sa practic sprotul pana la 18-19-20 de ani in speranta pentru ca creste cat mai mult in inaltime.Eu cred ca mi-a intarziat pubertatea cu un an doi si o sa am sanse sa am o crestere mai acelerata pana la 17 ani.Am vazut pe internet cum un doctor poate sa-ti aproximeze inaltime(sa ti-o prezica), este un calcul - Inaltimea mamei+Inaltimea tatalui +13 =rezultaul impartit la 2, mie imi rezulzulta in jur de 171cm. Vreau sa mentionez ca de la 10 pana la 13 ani mi-am mentinut cam aceeasi inaltime, poate m-am inaltat 3-4 cm dar nu m-ai mult, intodeauna am fost printre cei mai pitici din clasa.In ultimul an m-am inaltat 0, 65 cm pe luna (am calculat cu aproximatie) si de la 13 la 14 in jur de 1, 35 cm ceea ce mi se pare mult. Oare mai pot sa mai cresc pe luna macar 0, 5 cm pana la vasta de 17ani? A da si vitaminele pe care le iau sunt omega 3, vitamina D etc.Eu cand ma plimb pe afara sau cand ma uit in oblinda mi-se pare ca par putin mai inalt (166, 167cm) dar doar mi se pare pentru ca m-am masurat acum cateva zile.Stiu ca am scris mult dar inaltimea mea chiar ma frustreaza.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In 2 sapamani jumate nici daca esti Superman nu poti sa faci nimic, fiindca hormonii de crestere trebuiesc stimulati ZILNIC, prin sport, inatand 1-2 ore pe zi, timp de 7 zile si rezultatele se vad abia peste 6 luni!

Nu uita sa mananci zilnic foarte sanatos, cu multe vitamine, fructe proaspete si legume si evident carne, ca hormonii aia sa primeasca hrana si sa functioenze cat mai rapid.

Somnul de noapte este iarasi extrem de important, terbuidn obligatoriu sa dormi de la 10 seara, pana la 6-7 dimineata, fiindca numai numai cand dormim intre 10 seara si 2 noaptea se produc hormonii serotonina si melatonina, care ajuta la buna functionare si dezvoltare a creierului si organelor interne.

| Tepty12 explică (pentru Violleta2022):

Care crezi ca ar putea fi inatimea maxima pe care ași putea o atinge?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tepty12):

Posibil sa mai cresti 5-10 cm dar NUMAI daca faci ce trebuie: adica mananci foarte-foarte sanatos cu multe fructe proaspete si legume variate ZILNIC si carne (pui, peste, curcan, miel, vita, porc, our).

Practicarae ZILNICA a unui sport iti poate stimula hormonii de crestere, dar trebuie sa fie unul din sporturile mentionate aici: inot, baschet, volei, handbal.
SALA nu este recomandata, fiindca inhiba hormonii de crestere. Sala este recomandata NUMAI dupa ce ti se incheie cresterea, adica dupa 20 de ani.

| gabriel2004o a răspuns:

Abia ai 15 ani...eu de la 15 pana la 18 am crescut 20 de cm
Dar ar fi ok sa continui cu înotul ca ajută

| Silwian a răspuns:

Vitaminele și ce mai iei.le iei după sfatul unui medic de specialitate sau după internet ))Hai că acum am citit mai bine și am văzut de tatăl tău că ar avea 1.70...Dar sunt toate șansele să l depășești pe tatăl tău ...chiar și fără medicamente! Succes!
Dar mama ta ce înălțime are?

| Tepty12 explică (pentru Silwian):

In tinerete avea 160 poate chiar 162 dar acum are 157

| Tepty12 explică (pentru Silwian):

Da, sunt vitaminele pe care mi le-a prescris endocrinologul

| Tepty12 explică (pentru Silwian):

Care crezi ca ar putea fi inatimea maxima pe care as putea o atinge?

| Silwian a răspuns (pentru Tepty12):

Cam 1,75!