| Rares2550 a întrebat:

Salut,am 16 ani si am miopie-2.5 la ochiul drept si-2 la cel stang, ma intrebam daca este o metoda de a oprii cresterea dioptriilor port ochelari de doi ani si am inceput cu dioptrii -1si ar trebui sa ma ingrijorez daca dioptriile au crescut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi cu parintii la o clinica oftalmologica particulara, bine dotata cu aparatura performanta, unde sa-ti poata investiga situatia.
Doar dupa o investigatie aprofundata se va putea spune ce posibilitati sunt.

La Cluj exista o asemenea clinica, Ophtalens:
http://ophtalens.ro
Iti recomand sa va programati pentru investigatii la dr. Tomi Teodor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dioptriile se vor opri singure din crestere la un moment dat. Dupa 18-20 ani poti face operatie laser si sa le elimini de tot

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sanse mari sa poti elibera complet dioptriile prin operatie cu laser, insa asta ti-o spune doctorul in urma unui consult, nu niste gigei de pe un site. Chiar si daca am fi doctori, tot nu ti-am putea da un raspuns valid fara un consult.

| Caro34 a răspuns:

Singura varianta ar fi operatia in care ti se rezolva problema insa vei purta mereu ochelari pentru protectia ochiului. Nu se poate face nimic pentru a stagna cresterea sau a o incetini. Am aceeasi problema si uneori nici nu am mai purtat ochelarii insa cresterea a fost la fel. Numai bine!