| GiuliaMariaaa a întrebat:

Bună!
Am început să văd rău la distanță de aproape doi ani. Recent mi-am măsurat dioptriile și am aflat că am miopie și la ochiul stâng am dioptria - 4. Am început să port ochelari.
Săptămâna aceasta voi vizita un medic, dar omul la care mi-am măsurat dioptriile mi-a spus ca probabil nu am văzut niciodată bine cu ochiul stâng, doar m-am obișnuit să văd cu dreptul și am sesizat problema abia atunci când și acesta a început să vadă problematic.

Ați trecut prin această situație? La dioptrii așa mari este posibil să îmi repar vederea? Dacă port ochelari dioptriile vor crește sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| king5151 a răspuns:

O sa creasca dar mai greu, depinde de cum ii porti, pot sa-ti scada sa vezi din nou bine sau iti creasca, eu am -2 de vreo 2 ani si nu i am purtat deloc

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Intreaba medicii.

| NunuNini a răspuns:

"Am început să port ochelari.
Săptămâna aceasta voi vizita un medic"
Ai purtat ochelari cumparati "dupa ureche"? Si vrei sa te vindeci?
Mergi la oftalmolog in primul rand si apoi la optician pentru ochelari corecti.

| GiuliaMariaaa explică (pentru NunuNini):

Nu. Am fost direct la optician, deoarece nu credeam că am o problemă gravă și dioptriile mele sunt mai mici. Nici măcar nu credeam că o sa am nevoie de ochelari.