| Petrescu_Florian_1997 a întrebat:

Am 16 ani si am o mica... spre foarte mare problema.
Acum 1 an am inceput sa slabesc prin infometare pentru ca era foarte gras.Si am reusit, dar am slabit si foarte multi muschi.
In prezent mai am foarte putina burta, nu mai sunt gras dar problema cea mare este ca nu am muschi, fiind baiat e oarecum o rusine.Toti colegii mei sunt tari, adica au muschi si toti fac skandenberg si eu nu ma bag, pentru ca stiu ca nu am muschi deloc si ma fac de ras, chiar daca e foarte rusinos sa spun, in clasa a 8-a, unele fete aveau mai multa forta ca mine, stiu ca este foarte rusinos sa spun asta, dar este adevarul.
Am inceput recent sa fac sport ca sa scap de burta care a mai ramas iar apoi sa pun ceva muschi pe mine, dar nu reusesc.
Trebuie sa mai spun ca nu prea beau apa, nu prea mananc, adica nu respect mesele zilei si beau apa foarte putina, dar totusi ma simt oarecum ok, dar daca alerg 10 minute incepe sa ma doara inima si apoi ma opresc...
Cum as putea sa rezolv aceasta problema,ok,o sa incep sa mananc cat trebuie si cand trebuie si o sa hidratez cat trebuie, dar ce exericitii as putea face ca sa scap prima data de burtica si apoi sa pun ceva forta in brate, chiar sunt confuz si ma simt prost din cauza asta...
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Flotări în ture
Exerciții cu gantere
Abdomene
Fă căte poți și combină cu jogging (exemplu luni flotări, exerciții la gantere..marți jogging. miercuri abdomene..joi flotări..vineri abdomene. sâmbătă și duminică pauză)
Realizează-ți un program singur nu ai nevoie de un program anume ci doar de perseverență rezultatele le vei obține în timp.
Mult succes!

| RoDanny a răspuns:

Nici odata sa nu mai faci greseala asta cura prin infometare... trebuie sa mananci dimineata, la pranz si seara ( ceva fructe) dar sa fie ceva consistent, te duci la sala de forta ( dar nu exagera )... si o sa vezi progrese
P.S. : nu te grabi ai timp in vacanta asta

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoDanny):

Fructe seara? De cand se slabeste cu prostia asta?

| Tyby148 a răspuns:

Trebuie sa-ti antrenezi toate grupele de muschi nu doar bicepes pentru ca e imposibil sa-ti creasca mainile si sa ai picioarele ca scobitorile si ai nevoie de proteine cauta pe net alimentele din care asimilezi cat mai multe proteine si fa-ti un regim dupa gustul tau sau incearca un supliment, multa bafta.

| Mari8804 a răspuns:

Hei, linisteste-te.In primul rand, dupa cum ai zis si tu, incepe sa te hidratezi si sa respecti mesele principale ale zilei.In al doilea rand, incearca sa te duci la medic sa faci un test la inima, sa vezi daca esti apt pentru efort fizic( ai zis ca te doare inima cand alergi), iar daca esti apt, fa-ti abonament la sala.Usor, usor o sa capeti si muschi, dar nu te forta.Bafta!