| mousesipc123 a întrebat:

Am o intrebare despre "slabit" Deci, 1. am 13 ani si am 1.60. Am 61 kg. care ar fi kilogramele ideale pentru varsta de 13 ani? cat trebuie sa mai slabesc?
2. daca mananc 1 mic la gratar si 2 pulpe tot la gratar, are ceva? pana acum am mancat doar ciorba de legume timp de 2-3 saptamani. FUNDA! P.S fac sport cat de cat. cu bicicleta max 30 min.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Greutatea ti-i buna, dar fa mai mult sport!
30 minute pe zi nu e suficient.

| MihaelaDart a răspuns:

La varsta ta si inaltimea pe care o ai nu mai trebuie sa slabesti deloc. Daca vrei sa-ti invigorezi corpul, nu renunta la sport, el este benefic pentru sanatate. La varsta ta ai nevoie de vitamine, proteine, lasa dietele ca acestea iti vor distruge stomacul. Esti la varsta cand esti in crestere, daca te consideri gras, acestea se vor diminua pe cat cresti.
Daca ai teama ca o carne ingrasa, incearca sa renunti la pielea de la pui, spune-le parintilor tai sa o elimine, aceasta contine cel mai mare colesterol si fara asta o poti gati cum doresti, fie pe gratar, fie in supe, ciorbe ori la cuptor.
Carnea contine proteine si daca stii cum sa mananci, nu te vei ingrasa. Poti renunta la fast-food-uri si junk-food astea sunt cele mai daunatoare, cat si sucurile din comert. Mai bine un suc natural facut in casa decat unul cumparat de la magazinul din colt.

| mousesipc123 explică (pentru MihaelaDart):

Sunt grasut si am soldurile maricele, de asta vreau sa slabesc. un mic la gratar are cv? 2 pulpe si 1 mic la gratar. vr sa slabesc. big grin asa nu o sa ma placa nici-o fata. (stiu, conteaza sufletu sia stea, dar conteaza si asta!)

| MihaelaDart a răspuns (pentru mousesipc123):

Fetele te vor place si asa cum esti happy, daca nu te simti tu in pielea ta, poti manca pulpe sau piept la gratar si un mic cand si cand, tot este sa renunti la sucurile din comert, snacks-uri, aluaturi si painea alba inlocuieste-o cu cea neagra este mai sanatoasa. Poti consuma ciorba de varza ajuta mult la digestie, foarte multe lichide, legume si fructe si sport. Desi la varsta ta, pentru ca esti in crestere, nu renunta la carne, iti da un aport de energie si proteine. Daca ai bicicleta poti face zi de zi plimbari si vei da jos. Cu ajutorul bicicletei sunt toti muschii pusi in miscare. Nu manca seara dupa ora 19, poti consuma un iaurt sau un fruct (nu mere caci acestea fac gaze la stomac pe timpul noptii). Poti sa-ti faci sucuri din grepfruit rosu si sa bei de 3-4 ori pe zi inainte cu jumatate de ora cand vei lua masa. Sucul de grepfruit pe langa ca-ti intareste imunitatea, te va ajuta si la eliminarea grasimii, iti va opri pofta dupa mancare.

| mousesipc123 explică (pentru MihaelaDart):

Mersi mult, Deci, o sa incerc ce mi-ai spus tu. dar ultima intrebare, cat ar trebui sa slabesc? pana in cate kg? am 61, 3 kg. Daca imi spui si asta, ai funda. mi-ai dat cele mai bune raspunsuri. cat despre fete, nu prea cred. am incercat si mi-au spus ca sunt grasut si sa slabesc ca nu arat bine :/

| MihaelaDart a răspuns (pentru mousesipc123):

Ignora-le cele care spun, nu sunt persoanele perfecte. A avea o prietena nu e musai sa fie si o iubita. La varsta ta e bine sa ai un cerc mare de prietene cu fete si baieti sa iesiti pentru a va distra atunci cand doriti, a avea o iubita poate sa vina si mai tarziu,

Uite un tabel cat ar trebui sa aiba greutatea pentru inaltimea unui adolescent http://www.suntparinte.ro/inaltime-si-greutate-copii

| peperonies a răspuns:

Nu exista kilograme ideale pentru o varsta/inaltime pentru ca nu sunt toti oamenii la fel. daca eram trasi la xerox discutam.
slabeste pana iti place tie in oglinda cum arati.

2. nu are nimic.

| Turbo223 a răspuns:

Un raspuns cam intarziat...dar la inaltimea ta ar fi trebuit sa ai intre 49 si 52 de kg. Pentru varsta kilogramele pot fi de la 39 pana la 64 (depinde de inaltime si de om daca e plinut sau slab). Este bine ce faci dar mai fa putin sport (gen alearga prin parc) si reduce micii doar cat timp incerci sa slabesti, dupa aceea poti sa-i consumi dupa o luna, nu cred ca mananci in fiecare zi carne pe gratar.

| kaZep a răspuns:

Salut, ca sa stii daca te situzei bine la capitolul greutate fata de inaltime, exista un calcul furnizat de BMI (Body Mass Index / Indice de Greutate Corporala). Este usor sa-l calculezi, te duci pe acest website: https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/BMI/bmi-m.htm

Apoi te uiti in tabelul din dreapta sa vezi unde te incradezi cu indicele tau de greutate corporala.