| Alexsad9711 a întrebat:

Salut.Am 16 ani si de aproximativ 1 an am o durere la mijloc nu foarte tare dar in unele pozitii cand stau aplecat sau cand stau pe scaun prea mult ma doare.Am facut acum ceva timp in urma niste abdomene si cred ca le-am facut gresit dar cineva mi-a zis ca nu este de acolo si este de la dezvolltare adica sunt in perioada de crestere, Asa este? Astept pareri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Nu stiu daca la radiografie o sa se vada ceva,din cate stiu eu RMN se face si se vede tot,incearca intai cu antiiflamatoare,nu vreau sa te sperii dar sper sa nu ai o hernie ca asta ar fi raul cel mai mare,de aia zic,incearca cu antiiflamatoare,poate ai stat in curent si asta ar fi explicatia, daca nu cedeaza durerea nici cu antiinflamatoare atunci vei face si RMN sa stii exact cauza dinsconfortului, a, si intre timp ai grija sa nu mai faci efort fizic, nici macar abdomene

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Durerile provin de la coloana, abdomenele nu au nicio legatura, du-te la medic

| Felys a răspuns:

Nu ar trebui sa te doara de la crestere,acele dureri sunt de la coloana si sunt semne de alarma,e foate posibil sa fi ridicat greutati ceva sau de la curent,este boala inflamatorie si doare,cand mai ai dureri ia si tu diverse inflamatorii si o sa cedeze,poti lua diclofenac,tenoxicam, ibubrofen, piroxicam, poti lua pastile sau supozitoare dar ai mare grija ca ataca stomacul, sa nu le iei decat dupa ce manaci

| Alexsad9711 explică (pentru Felys):

La mine durerea este permanenta adica ma doare in continu dar mai tare in pozitii incomode sau de sezut.E normal sa ma doara la 16 ani.Ar trebui sa fac o radiografie?

| Alexsad9711 explică (pentru Felys):

Daca ar fi de la curent sau altceva in afara de hernie ar trebui sa-mi treaca cu antiiflamatorii?

| Felys a răspuns (pentru Alexsad9711):

Cu siguranta da

| Alexsad9711 explică (pentru Felys):

Multumesc mult!

| Felys a răspuns (pentru Alexsad9711):

Nu stiu daca la radiografie o sa se vada ceva,din cate stiu eu RMN se face si se vede tot,incearca intai cu antiiflamatoare,nu vreau sa te sperii dar sper sa nu ai o hernie ca asta ar fi raul cel mai mare,de aia zic,incearca cu antiiflamatoare,poate ai stat in curent si asta ar fi explicatia, daca nu cedeaza durerea nici cu antiinflamatoare atunci vei face si RMN sa stii exact cauza dinsconfortului, a, si intre timp ai grija sa nu mai faci efort fizic, nici macar abdomene