| Alexandru12321 a întrebat:

Am 16 ani si ieri din curiozitate am pufait 3 fumuri dintr-o tigara pentru prima data fiind si racit si acum ma ustura putin gatul dar in rest nu am nimic, nu am tras in piept, pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdann1107 a răspuns:

Salut, nu patesti nimic.
Iti recomand sa stai departe de tigari, sunt niste "droguri legale".
Fumez din clasa a 5-a am 23 de ani si nu ma pot lasa de ele.
Sanatatea in loc sa evoluezi te degradezi.
Mirosi constant a tigari ( puti)
Bani cheltuiti inutil ( tigarea-cuie de cosciug(vb populara))
Daca urc 7 etaje pe scari simt ca raman fara aer ma dor toti muschii etc.
Exceptand ca nu mai pot sa joc fotbal ca raman fara aer.
Iti recomand sa nu mai incerci ca iti vor dauna foarte rau cu timpul fara ati da seama.
Am preferat sa ma dau exemplu ca sa intelegi ca nu e cv ok, e dezastruos.
Plus ca nu te face mai interesant daca fm sau nu, poti sa ai un corp atletic vei fi mai apreciat!

| Alexandru12321 explică (pentru Bogdann1107):

Sa inteleg ca durerea din gat o sa dispara?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fumul de țigară nu va contribui niciodată la refacerea sănătății, ci din contra -la degradarea acesteia. Mai mult, se va instala plăcerea pentru fumat, plăcere care va aduce cu sine tot alaiul ei de probleme -atât financiare cât și ale sănătății. Viciul odată instalat nu-l vei mai putea scoate decât cu lupte crâncene zi de zi.
De aceea iti spun ca să mai tragi absolut nici un fum pentru ca să nu apară plăcerea pentru asta.
Te va ajuta si dacă nu vei sta lângă fumători si nu-ti vei mai petrece timpul cu ei, chiar daca acestia iti sunt cei mai buni prieteni. Dar prietenii te ajuta spre bine, si niciodată spre rău. Altfel nu iti sunt prieteni.

| Superior a răspuns:

Asta va mai trebuie, tigari la 16 ani...
Nu vei avea nimic dar nu mai pune mana pe tigara, e spre binele tau.

| emberr a răspuns:

De la 3 fumuri de tigara nu ai ce sa patesti. Trebuie sa iti tratezi raceala.