| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si sunt complexat de inaltimea mea. Am 1, 63 m si acest lucru ma deranjeaza. Cum as putea sa cresc in inaltime si in cat timp s-a vedea rezultatele? M-am saturat sa fiu mereu batjocorit din cauza inaltimii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te preocupa de inaltime!
Pana la 20 ani vei tot creste.
Ocupa-te mai bine cu invatatura, sa-ti cresti cunostintele!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Obligatoriu consult la medicul endocrinolog, doar acesta poate prescrie un tratament. Mai depinde aici si inaltimea parintilor, daca acestia sunt micuti probabil semeni cu ei. Posibil sa mai cresti cativa cm, asta depinde daca ai avut varful de crestere sau nu. Oricum o inaltime de 1.65 la varsta adulta este considerata normala.

| missfatadelatara a răspuns:

Am 21 de ani și 1, 64 și nu-mi fac griji pentru înălțime.

Da și tu înapoi niște vorbe nu prea faine.

| Maria_Iulia_1994_pyXm a răspuns:

Exista tablete pentru asa ceva din cate stiu.am un prieten ce o fost tot in situatia asta si a spus ca al luat tablete

| GabrielaaW a răspuns:

Apucă-te de baschet sau de un alt sport care iti "antreneaza" articulatiile. Dar poate fi si mostenire de familie asta daca ai pe cineva mai mic de inaltime in familia ta. Oricum cresterea se definitiveaza la 20 de ai asa ca mai ai timp sa cresti. Arata le alora ca esti mai bun decat ei si nu ti pierde increderea in sine pentru ca esti mai mic de inaltime. Exista si fete mici de inaltime nu doar baieti.