| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Conteaza atat de mult inaltimea barbatului pentru femeie?
Salut TPU! Am 17 ani, sunt scund (1.66) si complexat de chestia asta.Probabil o sa mai cresc in inaltime dar nu cred ca o sa ajung sa am mai mult 1.75 si ma gandesc ca probabil chiar daca o sa mai cresc tot pitic o sa raman.Motivul primcipal si de fapt cam singurul motiv pentru care inaltimea ma frusteaza este acela ca nu femeile cauta baieti mai inalti.Mai sunt si alte motive pentru care ma deranjeaza faptul ca sunt scund dar daca nu ar mai conta pentru femei probabil ca nu as fi complexat de inaltime...poate doar un pic deranjat, dar nu frustrat sau obsedat(cum sunt acum).Totusi, ma gandesc ca femeile nu se uita doar la inaltime, ci si la alte aspecte.Din punct de vedere fizic, in afara de inaltime unde stau prost(momentan) stau destul de ok-sunt destul de frumos(am fata) iar am un fizic destul de bun(nu pot sa zic ca am muschi dar nu sunt nici prea gras nici prea slab si sunt proportionat). Dupa mai intervine si moralul unde treaba e probabil discutabila... unele m-ar placea din punct de vedere moral altele nu.Si, ma gandesc ca probabil o fata care ma place din toate celelalte puncte de vedere o sa treaca cu vederea faptul ca sunt scund(si cred ca o sa gasesc o astfel de fata).De asemenea ma gandesc si ca pentru unele fete inaltimea mea ar putea sa fie un plus-ma gandesc ca unul din motivele pentru care o fata de 1.50 s-ar putea sa ma placa este acela ca sunt mai inalt decat ea.In fine, ideea e ca, asa cum nici eu nu as refuza o fata doar ca nu-mi place un lucru la ea ma gandesc ca nici eu nu o sa fiu refuzat de o fata daca ma place foarte mult dar nu-i place inaltimea mea, o sa treaca cu vederea.Deci, voi ce credeti?
ESTE INALTIMEA DECISIVA IN ALEGEREA PARTENERULUI(PENTU FEMEI)? O SA TREACA CU VEDEREA O FEMEIE CA SUNT SCUND DACA II PLACE DE MINE DIN ALTE PUNCTE DE VEDERE? EXISTA FEMEI PENTRU CARE INALTIMEA NU E IMPORTANTA?

11 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Bine ca nu zici ca altii ca fara bani nu se poate, tu ai gasit alta scuza(mai penibila)
Iesi putin la plimbare si uitata-te putin in jurul tau, iti garantez ca o sa vezi destui baieti scunzi alaturi de o fata.
Asta poate o sa te motiveze putin si vei lasa frustrarile pentru altii.
Nu cred ca te-a refuzat nici o fata din cauza inaltimii.
Neincrederea in sine si moralul la pamant sunt doar un minus!
Daca nu intelegi si faci parte din cei care sunt campioni doar la gasit scuze, ia-ti un bmw, o tufla consistenta si vei avea "succes"

| corbulalbrosu a răspuns:

Către sfârşitul lunii lui Cuptor, au fost publicate în mass-media din Occident rezultatele „incendiare" – cum ar fi titrat canalele TV din România, dacă ar fi preluat ştirea – ale unei cercetări realizate de către Imperial College (Londra), la care au participat 800 de specialişti. Cercetarea a constat în analiza statisticilor oficiale din 187 de ţări, referitoare la înălţimea bărbaţilor şi a femeilor, la nivelul anului 2014 (vezi NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC)", eLife, 26 iulie 2016).
https://www.cotidianul.ro/romanii-cei-mai-scunzi-din-europa/
Înălţimea medie a românilor este de174, 7 cm, plasându-ne, ne place sau nu, pe locul 29, mai clar, pe penultimul loc din clasamentul european. Sub noi, în clasament, ca medie a înălţimii, se situează Turcia şi Portugalia. Între noi şi cei mai înalţi europeni diferenţa este de aproape 8 cm.
Acestea sunt datele oficiale care pot fi luate in considerare daca se fac aprecieri in privinta inaltimii medii a barbatilor din Romania. In proportie foarte mare, probabil de peste 9 din 10 femei NU ar accepta sa aiba langa ele barbati de aceeasi inaltime si in nici un caz mai scunzi decat este inaltimea lor. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Nu eşti înalt la 1m66 asta e clar dar pentru o fată de 1m50 spre exemplu ai putea să fi ok de ce nu... Iar dacă ajungi şi la 1m70 73 nu mai eşti scund deja, ai o înălţime medie şi foarte ok deoarece nu toate au 1m80.
Eu ce îi drept nu am avut relaţii cu cu băieţi mai mici de 1m70 dar cred că nu ar fi aşa mare tragedie dacă mi-ar plăcea şi din alte puncte de vedere plus ca şi eu am 1m50. Eu nu am complexe pe fază cu înălţimea chiar dacă majoritatea băieţilor vor doar de la 1m70 în sus, am avut şi iubit de 1m72, 75,82, 87 cam aşa, pentru că nu a fost înălţimea un impediment şi bănuiesc că poate să funcţioneze şi invers (adică să nu aibă o problemă că eşti scund nu să fie mai mare decât tine).

| Necunoscut112 a răspuns:

Si 1.70 tot puţin e. Dar nu îţi face griji, sunt o grămadă de fete minione care te-ar putea place. Orice sac îşi are petecul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele fete da unele nu, dar daca esti complexat de inaltimea ta, fi sigur cã o sa te respingã chiar daca ai avea sanse, ele simt ca nu ai incredere in tine fiind scund, nu ai ce face asta e, te poti duce la salã macar la fizic sa se uite si imbracaminte, daca vorbim de fizic.

| AnonImOO000 a răspuns:

Prietene, observ ca ai intrebat in repetate randuri despre inaltime, mai ales in contextul in care inaltimea ar conta intr-o relatie. Sa te intreb si eu ceva, asa cum tu ai trece cu vederea multe defecte ale persoanei iubite, din dragoste pentru ea, de ce nu ar face si ea la fel? Inaltimea ta este normala si daca o fata te respinge pentru inaltimea ta, poti cu siguranta sa afirmi ca acea fata nu te merita, daca o persoana te accepta doar pe baza a cum arati si a faptului ca stai bine din punct de vedere financiar, ce se va intampla cu partenerul tau atunci cand vei intra in criza? ce se va intampla cu el atunci cand vei face ulcer, diabet. Va mai fi langa tine? Cu siguranta, ca nu. Vezi tu, inaltimea nu este un aspenct decisiv in alegerea partenerului de viata, vei gasi o fata care sa te placa pentru ceea ce esti, nu pentru faptul cum arati, eu personal, ca barbat, nu as sta cu o fata care arata foarte bine dar este redusa mintal. ESTI MAI MULT DECAT OK CU INALTIMEA, nu te mai ingrijora, bucura-te ca esti sanatos, ca ai langa tine oameni dragi, familia. Eu personal nu mi-as dori niciodata o persoana care ar sta cu mine doar pentru aspectul fizic si la cea mai mica problema, sa plece, tu ai vrea?

| RAY a răspuns (pentru AnonImOO000):

Eu personal nu mi-as dori niciodata o persoana care ar sta cu mine doar pentru aspectul fizic si la cea mai mica problema, sa plece, tu ai vrea?

sa inteleg ca tu stai cu cineva care nu te atrage fizic?

| antonimilk a răspuns:

Da, pentru o fata conteaza înălțimea, dar nu este un punct decisiv. Unelor fete le plac băieții înalți fiindcă se simt mai protejate și în siguranță.
Hey, nu te complexa, nu te mai gandi atat de mult. Mai crești, si eu am 1.72-1.75 tot la 17 ani și îmi este frică daca nu mai pot sa cresc dar se poate.
Mănâncă sănătos și imbunatateste te fizic. Aleargă la atletism mult, cel puțin din 2 in 2 zile. A, și fa și exerciții pentru mușchi (nu sa fi gorila și nici slab, sa ai acolo puțin piept și brațe) cam asta fac eu. Adica, pentru o fata e frumos să îmbrățișeze pe cineva bine făcut. A, și dacă mai ești și drăguț esti perfect, o topești.
Daca vrei sa cunoști o fata o asculți, o înțelegi, sari și o ajuți, si când crezi că e un moment frumos o mai și îmbrățișezi sa se simtă bine, după vorbe drăgute. Așa se îndrăgostește de tine.
Tu nu observi că unelor fete le plac asta? Și la aia de 1.80 le spun "pitic" sau nu stiu ce...
Până la 19-20 mai ai timp dar tine de tine.
Un băiat bine făcut e de 1.80 și hai mediu la 1.75. Tu 1.75 poti 100% daca vrei. Și Zayn cântărețul ăla are tot 1.75 și are la fani etc.
In fine, eu zic sa mergi prin oraș la un teren de baschet si dai coșuri multe pe zi.
Cunosc un băiat la fotbal era sub sprânceana mea de scund la 14 ani și acum la 16 e cu un cap peste mine, deci doar din fotbal și sport.
Cum au spus și ceilalți, stai afară și te uiți.
Nu te gândi mult, ai sa vezi că dragostea va apărea când te aștepti mai puțin si va fi frumos etc.
Profita de tine, și mai mult...
Succes bafta!

| Tipul0111 a răspuns:

Nu conteaza inaltimea asa de mult, daca iti mai iei niste ghete esti de 1.70 sigur. Sunt fete de 1.50, 1.55 care nu s-ar putea combina cu unul cu 1.80 sau 1.85 ca se vede rau. Nu cred ca conteaza inaltimea, eu unul nu am vzt asta. Da, exista fete care spun ca inaltimea unor baieti le atrage de acestia, dar nu toate sunt asa.

| MamaligaCuCarnatzy explică:

Tin sa mentionez si ca, desi am 1.66 in general par mai inalt-cam toti imi dau 1.70 sau peste cand ma vad pe strada si am impresia ca as putea sa par si de 1.73(atat are tata si uneori par cat el)

| MamaligaCuCarnatzy explică:

Tin sa mentionez si ca, desi am 1.66 in general par mai inalt-cam toti imi dau 1.70 sau peste cand ma vad pe strada si am impresia ca as putea sa par si de 1.73(atat are tata si uneori par cat el)

| Nekochxn a răspuns:

Stai linistit ca tatal meu are 1, 64 si tot s-a insurat