| Andrei11789 a întrebat:

Salut,Am 17 ani si 1. 72cm inaltime, peste exact 1 an fac 18 si atunci cand fac 18 ani vreau sa ajung la macar 1. 76cm.
Ce pot sa fac sa ma înalț? Pe langa sport imi puteti da produse care ma pot ajuta?
Ma gândeam sa imi cumpăr Vitamax sau GrowthFlex, ma va ajuta? Oare este bun? Vreau multe sfaturi, mersi anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Stil de viata sanatos - dieta sanatoasa (mananca destule proteine, carbohidrati complecsi, grasimi sanatoase, de asemenea mancaruri care contin calciu si vitamina D), somn, sport (stretching, sprint, practicarea unui sport - inot, basket, handbal, volei) + daca e nevoie, complex de vitamine si minerale. Alte produse nu sunt si oricum, inaltimea este predeterminata in mare parte de gene. Evita alcoolul, fumatul, si stai drept, pari mai inalt astfel. Mai cauta pe net informatii despre ce exercitii sa faci. Cea mai mare cantitate de vitamina D o iei prin expunerea la soare, deci ai grija sa stai 15-20 minute pe afara la soare in fiecare zi.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există produse medicamentoase sau suplimente alimentare care să promoveze creșterea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din felul în care îmi răspunzi sub protecția anonimatului, se vede câtă minte ai, câtă educație ai, ce viață de mizerie duci. Acestea nu le poți repara, oricâte suplimente ai lua, și oricât de înalt vei deveni datorită lor. Nu sunt supărat pe tine, că nu am pe cine.

| Cosmin86 a răspuns:

Are dreptate, chiar nu exista. Accepta realitatea!

| RoCkKiD a răspuns:

E si aia la fel de mare ca inaltimea sau esti trist ca nu ai cu ce sa te lauzi? laughing

| Andrei11789 explică (pentru RoCkKiD):

Sunt prea supărat ca sunt scund, de asta am reactionat asa, imi pare rau...

| XYZ02 a răspuns (pentru Andrei11789):

Cat de patetic esti!
Cum ai putea injura pe cineva care ti-ar fi bunic?
Si din nefericere tu ai drept de vor anul viitor.

| Seletchi_Andrada_1993 a răspuns:

Buna, medicamentele nu te vor ajuta. Ele sunt doar produse de marketing. Alearga, joaca basket, handbal, fa multa miscare, fa exercitii fizice dimineata si cel mai important ia vitamine. De exemplu 9 vita sau centrum, sunt cele mai bune, le.am incercat si le recomand. Te vor ajuta sa cresti in inaltime dar si sa iti intaresti sistemul imunitar.

| Elena2ela a răspuns:

Andrei, nu poti sa cresti în înaltime asa repede. Si nu cred ca exista medicamente care sa te ajute sa cresti în înalțime dar ai putea încerca GrowthFlex dar mai întâi consultăte cu cineva. Ţi-aş putea da câteva metode "naturale" care poate te vor ajuta. Deşi ai specificat fără sport, acesta ajuta mult în special atârnările, exerciții de stretching, baschet, sariturile sau alergari cu viteza. Daca practici sport des si nu prea vezi rezultat ai putea sa încerci si alte modalitati cum ar fi: Dormitul. Studiile si cercetarile au aratat ca in cazul persoanelor care dorm dupa tipare proprii, mai ales dupa miezul noptii, corpul va pierde o mare parte din puterea de recuperare sau vindecare, dar va creste si mai putin in timpul somnului.
Evita alimentele nesanatoase cum ar fi fast-food sau bauturile alcoolice. Este indicat sa consumi peste si produse lactate importante pentru sanatatea oaselor, care in plus, promoveaza o stare generala de bine.
Ia suplimente nutritive. Se considera ca suplimentele care contin aminoacidul numit glicina - care stimuleaza eliberarea de hormoni de crestere - sunt alegerea perfecta pentru a putea face fata exercitiilor fizice.
Si într-un final daca nu te va ajuta nimic, acceptă-te aşa cum esti. Nu cred că înățimea e importantă. O seara buna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Elena2ela):

Atarnatul de bara NU te inalta, baschet-ul NU te inalta, nici sariturile.

Inaltimea e determinata genetic, PUNCT.