| fasfasfasafas a întrebat:

Salut, am 17 ani si am observat ca au reinceput sa imi apara palpitatiile la inima. Ritmul batailor inimii creste destul de tare de obicei cand ma ridic, durand 3-5 secunde. Aproximativ acum un an mi se intampla tot la fel, cateodata vedeam si negru in fata ochilor (tot pentru 3-5 secunde si tot cand ma ridicam din pat)este ceva grav? Sa ma duc l un doctor? Va rog sa raspundeti decat daca intradevar stiti, nu vreau sa ma alarmez prea tare de la nimic. Stiu ca nu este bine sa ai palpitatii la inima de la o asa varsta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Holy2010 a răspuns:

E vorba de hipotensiune ortostatica. Cand te ridici brusc tensiunea scade iar inima pompeaza mai viguros acele cateva secunde ca sa compenseze deficitul de presiune. Incearca sa te ridici mai incet ca sa dai timp de adaptare sistemului cardiovascular. Niste analize nu strica, poate ai o anemie. Nu e grav dar trebuie putin investigat.
Multa sanatate!