| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani si am probleme cu decoltarea preputului. Cand pensiul nu este in erectie imi este foarte usor sa decoltez preputul, insa cand acesta este in erectie il pot decolta doar jumatate. Exista vreo crema sau un unguent pentru ca nu as vrea sa se ajunga la operatie, nu cred ca este asa de grav. Eu m-am gandit ca ar trebui sa imi operez frenul deoarece simt ca el ma incomodeaza cand vreau sa imi decoltez preputul. Astept pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea ta, se pare ca ai FIMOZA si te sfatuiesc sa mergi la un urolog, ca sa evaluze situatia fimozei si sa-ti dea solutii adecvate stagiului in care esti.

| Violleta2022 a răspuns:

Corect este DECALOTAREA penisului, nu decoltarea lui.

Conform DEX-ului, ai explicatiile aici:
decalotare sf [At: DN3 / Pl: ~tări / E: decalota] (Med)
1 Descoperire a membrului viril prin retragerea prepuțului.

decoltare sf [At: DN3 / Pl: ~tări / E: decolta]
1 Răscroire a unui obiect de îmbrăcăminte (feminină) lăsând la vedere uneori partea de sus a pieptului, a spatelui sau umerii Si: decoltaj (1), decoltat1 (1).
2 Croire a unei haine astfel încât să aibă decolteu

| SkyPilot a răspuns:

Parerea mea este sa nu dai cu creme ci, de cate ori faci dus, lasi sa se inmoaie dupa care sa il decalotezi cat merge, pana cand devine inconfortabil dar nu dureros. In 1-2 luni ar trebui sa vezi progresul. Frenul se lungeste si el.
Daca nu ai rezultate, poti folosi Betaderm sau Dermovate. Ungi bine pielea preputului in zona glandului si dupa ce alifia este absorbita in piele masezi si intinzi pielea tot asa, pana cand e inconfortabil dar nu doare inca. Faci asta de 2-3 ori pe zi pentru doua saptamani, apoi faci o saptamana pauza si daca e nevoie repeti tratamentul.
Abia daca nici asta nu merge recurgi la tratament chirurgical.

| Basthet a răspuns:

Bună! Este o problemă prea delicată ca să te bazezi pe rezolvarea ei pe baza răspunsurilor de aici. Mergi neapărat la medic. Întâi la cel de familie, care îți va da trimitere la specialist. Nu este absolut nicio rușine, toată lumea are organe genitale, de un sex sau altul, și trebuie să le îngrijești așa cum îți îngrijești dinții sau oricare alte organe. Sănătate!