| eddyEdddy a întrebat:

Salut!
Am 17 ani si de cateva luni mi se intampla chestii foarte ciudate: -inainte sa ma culc aud voci
-dupa ce fac ceva si stau pentru cateva milisecunde nu stiu nimic, ce se intampla, ce fac, cine sunt
-imi vin numai ganduri urate (cum ar fi sa moara parintii mei si d-astea)
Credeti ca e de la oboseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai probleme psihice ce necesita tratament! Mergi la medicul psihiatru de urgenta altfel intr-o seara o sa auzi voci care te vor indemna sa iti ucizi parintii si chiar o sa o faci!
Cu o pastila pe zi sau o injectie o sa vezi ca toata chestia asta se va rezolva si totul o sa fie bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i oboseala, este o boala mentala serioasa, pare a fii paranoia...
Mergi la un medic psihiatru, pentru o evaluare serioasa.

| Floridori a răspuns:

Buna!
Ar putea fi de la oboseala in cazul in care dormi foarte putin sau uneori deloc, poate fi din cauza substantelor care au actiune neurologica, de exemplu: alcool, nicotina, dioxid de carbon, cofeina in asociere cu oboseala cronica, cannabis, cocaina etc.Mai poate fi si autosugestia.

Sau poate fi debutul unei afectiuni de ordin psihic.
In continuare, iti voi lasa un mesaj privat cu cateva intrebari. Daca doresti sa raspunzi, te-as putea ajuta mai mult in acest sens.
Numai bine!

| Iote a răspuns:

In nici un caz nu poate fi de la oboseala.
Daca bagi mana in foc ca nu e de la droguri/alcool, atunci ai o problema grava care se trateaza doal la psihiatru. Psihiatru si nu psiholog. Dar si dependenta de droguri/alcool, tot acolo se trateaza. Iti recomand sa mergi tu de buna voie (sa nu fie nevoie sa fii dus fortat) si cat mai repede. Fiind constient de ce ti se intampla, inca mai poti fi salvat. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e psihoza. mergi la psihiatru cât mai fast.

| Eisenheim a răspuns:

Există două variante, cea cu medicul și cea cu frecventa energetică, descrisă foarte bine de un coleg. Rămâne la alegerea ta pe care o alegi happy totodată încearcă să eviți sau macar sa reduci din activitățile pe care le faci, se pare că au un impact semnificativ asupra fizicului și implicit psihicului tău

| Lizuca1234 a răspuns:

Nu e ok. mergi la un psihiatru cat mai repede.

| RealKing01 a răspuns:

Si eu auzeam voci acum cativa ani, e posibil sa fie fantome oameni morti care au decedat, inainte sa te culci roaga te la dumnezeu sa te fereasca de rele si sa aiba grija de familia ta. Aveam si eu casa bantuita dar cu timpul au disparut toate nu mai ma bantuie niciuna.

| Robert265 a răspuns:

E de la filmele de groaza ai grija sa nu vina păpușă chucki o vocea lui te îndeamnă să te duci la bucătărielaughing

| Meow23 a răspuns:

Idiotilor, halucinatiile inainte de somn si dupa se intampla, e vorba de starea aceea unde o persoana e pe jumatate treaz. De multe ori atunci mintea o ia si putin razna. Chestia aia cu gandurile naspa poate fi foarte probabil de la chestiile naspa la care esti deschis cu si fara stiinta ta, mai ales fara stiinta ta fiindca asa intra direct in subconstient si mna, vezi ce se intampla - noaptea cand ai cateva momente de introspectie, iti apar gandurile astea meh. La stiri dau in mare parte chestii de astea naspa, cum ca cineva si-a ucis parintii, crime, violuri, etc. Sfatul meu e sa ai grija la ce lucruri iti expui mintea, daca te uiti la stiri pe tv, uita-te la acelea pozitive sau de la care ai ceva de invatat - sunt destul de rare, limiteaza timpul pe Facebook, Youtube sau urmareste lucruri/persoane ce te pot invata ceva/de la care poti invata ceva. De ce ti-am spus asta de Facebook, yt? Ti-am spus asta fiindca atunci cand treci pe langa un mesaj pe care nu il observi, acesta este foarte usor absorbit de subconstient. Este cineva de pe Youtube care are pseudo numele Frater Xavier (mindandmagick - canalul lui de yt) care avea un exercitiu in care tot timpul cand era expus la o sugestie naspa sau ce nu ii placea din exterior, repeta in minte (sau cu voce tare) "I reject, deny and banish this thought"); iti recomand canalul lui de Youtube. Alta chestie ce ti-as recomanda-o ar fi sa meditezi sau sa faci diferite exercitii pentru a iti mari concentrarea, asta ca sa detii control mai bine asupra gandului, dar mna, asta ti-ar agrava situatia daca intr-adevar e vorba ca ai ceva ce e afectat. Ai persoane in familia ta care sufera de ceva? Poti sa te duci la medic, psihiatru, etc. - vezi ce iti spun si daca totul e bine, iti pot da eu diferite meditatii, exercitii. Am si eu 17 ani

| DascaluIoan a răspuns (pentru Meow23):

Bravo, ai 17 ani, te crezi deștept, i-ai făcut pe oameni idioți, ne-ai recomandat sursa ta de încredere pentru informații, Youtube-ul, și mai ești și îngâmfat. Hai du-te să te culci.