| boNNeR a întrebat:

Am 17 ani si la de o luna am in câmpul vizual al ochiului stâng un punct negru ca o scamă care imi urmărește privirea. il văd destul de rar. in unele zile deloc. in alte zile mai des. il
Văd de obicei la școala când ma uit la caiet (foaie albă) afara in locuri luminoase. cam de când s-a făcut vreme buna am
Început sa alerg si de atunci il văd. si anul trecut in aceasta perioada s-a întâmplat la fel. dar a dispărut. imi spune si mie cineva daca e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lorenavera a răspuns:

Am si eu acceasi problema de foarte multi ani. Nu e grav, am gasit raspunsul in urma cu apoximativ 6 luni de zile (nu se amplifica, e frecventa la multe persoane). Am apelat la un medic oftamolog specialist de la complexul "Ponderas" din Bucuresti, dr. Andrei Merticariu. Penru ca am si alte prbleme oftamologice (retinopatie diabetica) am avut o inteventie cu laser si apoi am fost la controlul periodic. Recomand clinica, recomand medicul. Pentru programari am folosit nr. call center 0219886 de la clinica oftamologica "Retina" (str. Nicolae Caranfil85A, sector 1, Bucuresti. Sa aveti succes! Mariana

5 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Tot cam ca o scama am si eu de ceva timp pe dreptu daca il inchid dispare big grin eu ma joc cu ea din cateodata tongue

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine vrei sa i ti spună? Medicul oftalmolog, te duci sa te programezi la un cîmp vizual si fund de ochi, acolo vei afla cauza si vei primii tratament, picaturi sau ce va decide doctorul, aici pe site nu i ti poate pune nimeni diagnostic.

| untu a răspuns:

Ar trebui sa mergi mai intai la medicul de familie ( pentru consultatie si trimitere catre medicul oftalmolog) apoi sa mergi la medicul oftalmolog pentru teste si analize de control!

| RainbowD a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci un consult oftalmologic. Eu nu sunt in masura sa-ti pun un diagnostic, dar un doctor specializat pe oftalmologie iti va pune un diagnostic corect. Mult succes

| SuplimenteNutriline a răspuns:

Mergi la oftalmolog. Ai o impuritate in ochi.