| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani, inaltime 1.9 metri si greutate 90 de kilograme, as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac ca sa mai slabesc? Ce sa nu consum si ce sa consum? Ce antrenament sa fac? Eu ma gandeam sa nu consum dulciuri, bauturi acidulate, fast-food sau orice nu e sanatos si sa alerg regulat (Zilnic cam 5 kilometri).
Ce-mi recomadati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

La 1,9 m greutatea ta este ideala. Un barbat trebuie sa aiba atatea kg cati cm are peste un metru. Deci, 90 kg este perfect.
Daca vrei sa mai slabesti 2-3 kg urmeaza urmatorii pasi:
*nu mai manca dupa ora 20
*renunta definitiv la bauturile energizante si carbogazoase, care au foarte mult zahar
*redu cat poti de mult cantitatea de paine; mananca in loc orez, malai, cartofi...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 79, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10-11 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 11 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

| RalukaMaryia a răspuns:

Bună.
Si eu si sora mea am avut probleme cu greutatea, dar pana la urma am ajuns la greutatea ideala asa:
Dimineata mancam cereale cu iaurt, cerealele ar fi foarte indicat sa fie cereale integrale cu fructe, tip musli.Nu sunt indicate cele cu ciocolata,arome artificiale, etc.
La pranz mancam piept de pui/curcan, carne de pui/porc(in cantitati mai mici)/curcan, fie fierte sau la cuptor alaturi de o salata de legume etc.
Supele sunt iarasi foarte indicate pentru ca tin de foame si au foarte putine calorii.
Seara, la cina mancam iaurt cu 1-2 biscuiti sau beam o cana de lapte.
Beam undeva la 2l de apa pe zi.
Intre fiecare masa trebuie sa existe o gustare, fie un fruct, un sandvis(dar mai mic).
De ce gustarile sunt importante? Sa explic, mai pe scurt:
Tu de exemplu daca mananci dimineata la 6-7 si pranzul îi iei la ora 13:30 si intre aceste mese nu exista o gustare o parte din masa pe care o vei lua la pranz se depune pentru ca stomacul tiinde sa pastreze o parte din acele alimente deoarece "el stie ca nu va mai primi de mancare mult timp".
Asa ca mai bine mai mananci si cate o gustare intre mese.
Despre sport...alergam seara 20-25 de minute, saream coarda, faceam undeva la 300-500 de sarituri pe zi, abdomene cate 5 serii a cate 50 de abdomene.
Cu toate astea am slabit in 2 luni aproximativ 8-10 kg.
Spor la slabit!