| Robotzzzi a întrebat:

Salut, am 19 ani. Am fost azi la medicul de familie si am facut o glicemie, a iesit 114, valoarea normala este 110. Si mi-a spus ca nu e diabet si sa nu mai mananc dulciuri multe (mancam o ciocolata pe zi ). Este ceva grav? Poate fi diabet pentru 4 grame?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nivelul de glicemie este asemanator cu pulsul.
Nu atunci este problema, daca pe moment este mare, ci atunci, cand nu-si revine la normal suficient de repede. Asta inseamna cca 10-15 minute la puls (dupa efort) si 5-6 ore la glicemie.

| CuriousStuff a răspuns:

Cand ti-ai facut glicemia? Dimineata dupa repaus alimentar de cel putin 8 ore sau dupa ce ai mancat ceva? Daca ai mancat poti sa stai foarte linistit, daca nu, du-te intr-o dimineata si repeta-l, daca glicemia e tot mare ar trebui sa-ti faci un TEST ORAL DE TELORANTA LA GLUCOZA si din ala iti dai seama cum stai. 114 e o valoare aproape la limita, deci diabet nu e sigur. Dar zic asta doar ca sa te linistesti tu.

| Robotzzzi explică (pentru CuriousStuff):

Inainte de mancare.Am citit pe net ca valoarea normala la glicemie inainte de mancare este pana la 120. Cum adica zici doar ca sa ma linistesc eu?

| Robotzzzi explică (pentru CuriousStuff):

Inainte de mancare dimineata.Am citit pe net ca valoarea normala la glicemie inainte de mancare este pana la 120. Cum adica zici doar ca sa ma linistesc eu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Robotzzzi):

Zic sa mergi sa-ti faci un TOTG ca sa te linisteste, sa nu stai cu frica ca ai diabet, sau ceva. Valorile difera de la tara la tara si de la laborator la laborator. Oricum, cum am mai zis, 114 nu e asa mult peste limita. Du-te si mai fa-ti unul zilele astea.

| Robotzzzi explică (pentru CuriousStuff):

O zis Medicu de familie sa stau linistit ca e pana in 120 valoarea normala.O zis sa merg peste 2 saptamani sa vad cum e.