| Queensisjdne a întrebat:

Salut,am 19 ani și de 2 zile merg la lucru la covoare și din a 2 zi dacă ridic un covor greu cu ambele mâini,am o durere de mai puțin de o secunda sau o secunda ascutita in stanga pieptului. Durerea este doar când ridic ceva mai greu la care ma forțez puțin,și ma doare doar într-un anumit unghi, nu de fiecare data de exemplu dacă iau covorul de pe o masa ma doare dar dacă îl iau de jos și îl ridic nu ma doare.Este ceva de la muschi sau de la inima fiind in partea stanga a pieptului? Precizez ca sunt slab, nu sunt vreun forțos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Posibil să fie din cauza unui mușchi; să fie un junghi toracic -adica un mușchi inflamat.
Acesta apare când facem efort fără încălzire.
De aceea este obligatoriu pentru toți oamenii ca ei să facă exerciții fizice în fiecare zi și în fiecare dimineață înainte de orice activitate. La fel cum se făcea încălzirea în armată, și era momentul care îmi plăcea cel mai mult.
Nici cei care merg la sală, nu trag de fiare mai înainte de a face încălzire, că pot să rămână înțepeniți. Chiar și elevii încep ora de sport cu încălzire. Altfel profesorul va fi tras la răspundere dacă apar probleme din lipsa de încălzire a tuturor mușchilor și a articulațiilor.
Problema la tine poate să te țină și o săptămână, și poate să mai apară între timp și în spate. Folosește o cremă cum ar fi Voltaren, Bengay, etc, care calmează durerea mușchilor. Găsești la orice farmacie. Le spui problema ta și știe ce să îți dea.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa gimnastica de incalzire inainte de a depune efort fizic!

| Violleta2022 a răspuns:

Este normala durerea, ca-i de la febra musculara dfiindca in viata ta nu ai muncit fizic, iar acum trebuie sa faci si munca asta.
Va trece febra musculara in 2-3 saptamani si vei vedea ca nu mai ai problema asta.

Inima nu doare asa, stai linistit ca nu ai nimic la inima.
Este doar muschiul pectoral intins, fiindca ai facut o banala febra musculara.

| blackann a răspuns:

Probabil ai facut o initindere.

| Sistemulxxl a răspuns:

Ai dat de greu? Cineva trebuie sa se ocupe si de covoare.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Este un mușchi care te tine când faci mișcări. Încearcă sa faci gimnastica ușoară, încălzește te înainte de a munci. O seara frumoasa!

| IRaluca a răspuns:

Buna. Din descrierea ta sansele sa fie ceva legat de inima sunt foarte mici. Durerea ascutita descrisa de tine cel mai probabil este data de un nerv iritat. Incearca sa eviti miscarea declansatoare cat e posibil, o sa treaca de la sine oricum.