| bebestefanel a întrebat:

Salut, am 20 ani si problema mea este ca dorm foarte mult, dorm exagerat de mult. Dorm cate 12 -14 ore pe seara, de exemplu ma pun la somn pe la 3 noaptea si ma trezesc a doua zi la 3 dupamiaza. ce sa fac? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vladeusebiu a răspuns:

Asa eram si eu dormeam mult ma culcam in jur de ora 12 noaptea si ma trezeam pe la 11-12 dupa-amiaza dupa ce am inceput sa muncesc a trebuit sa ma scol la 7.Ma spalam mai insistent pe fata cu apa rece si cu timpul mi s-a schimbat regimul orar.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, culca-te cel tarziu la ora 23. Si indiferent cat ed tarziu ai dormit da-te jos din pat cel tarziu la 7. pastreaza acest ritm si in weekend chiar daca o sa-ti fie greu cateva saptamani. In timpul zilei, fii foarte activ, munceste mult si intens, nu sta deloc in pat si nici nu lenevi mai mult de 10-15 minute. Nu mai folosi televizorul, calculatorul si telefonul mobil dupa ora 21.00. La inceput va fi mai greu, dar cu putina vointa, in maxim o luna te vei obisnui. E pacat la varsta ta, cand ai atata energie, poti face atat de multe (si ai atat de multe de invatat si de facut) sa dormi mai mult de 7 ore pe zi. Nu te ajuta sa te simti mai odihnit sau sa gandesti mai repede si iti pierde enorm de mult timp.

| J0B0MAT a răspuns:

Si mie mi se intampla daca ma culc tarziu.Culca-te mai devreme, pana in ora 12 si pune-ti alarma pe la 9-10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

du-te la muncă laughing

| lck2290 a răspuns:

Atata dorm si eu. Nu e motiv de panica! laughing