| RobykaBskf a întrebat:

Buna TPU am slabit de la 80kg la 70kg, Am 1. 80metri am masa musculara dar vreau sa o dezvolt adica sa imi maresc masa musculara si sa mai scap de grasime.Voi ce suplimente imi recomandati am un buget de 5 milioane pe luna!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

""Nu baga proteine ca un ratat" adica sa stea NEMANCAT?

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

Suplimentele ( ca esti prea INAPT sa le spui asa ) sunt TOT DIN MANCARE facute.

Laptele = 3.5 grame AMARATE de proteina + are absorbtie LENTA>

Lapte dupa antrenament = cea mai PROASTA ALEGERE.

Esti doar un COPIL PAMPALAU care isi da si el cu parerea, nu?

9 răspunsuri:
| klausvd a răspuns:

Nu baga proteine ca un ratat, fa sala intens si bea 2 oua si jumatate de litru de lapte dupa fiecare antrenament si o sa iti fie mai mult decat suficient ca sa pui masa musculara.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru klausvd):

Lapte si oua crude = diaree exploziva. Proteine ca un ratat, cam tu esti ratatul in subiectul asta. Ca sa stii, si laptele contine proteine, si ouale. Asta ar insemna ca toata lumea ar fi "ratata"

| RobykaBskf explică (pentru Cosmin86):

Cosmin tu esti culturist adevart daca am 1.80 metri si 70kg e bine sa bag gainare sau e bine sa iau vitamine, creatina, glutamina, si daca e concentrate proteice? la 70kg cred ca nu e bine sa bag gainare ca nu am de ce dar vitamine, creatina, glutaimna e bine lasa-mi tot ce trebuie sa iau tu zi-mi ce trebuie sa fac tu esti expert le ai cu astea eu nu sunt la inceput de drum

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobykaBskf):

Depide de alimentatie.

ce ai enumerat tu acolo se numesc "suplimente" pentru ca SUPLIMENTEAZA alimentatia ( cu ce lipseste din ea ).

Intai iti notezi zilnic ce mananci, timp de o saptamana, si te uiti si vezi ce lipseste. Si aia cumperi, altfel dai banii degeaba.

| RobykaBskf explică (pentru Cosmin86):

Si acele suplimente creste masa musculara, creatina iti face muschi sa para mai mari.Vitaminele sunt bune pentru corp si glutamina pentru testuturile rupte dar tu zi-mi de creatina ce face ea

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobykaBskf):

"acele suplimente creste"? Limba romana... ce naiba!

"creatina iti face muschi sa para mai mari.", nu "par" mai mari, chiar sunt mai mari.

Creatina face multe chestii :

- ajuta la recuperare ( impiedica formarea acidului lactic )
- mareste sinteza proteinelor ( mai multe proteine ajung in muschi )
- mareste forta
- ajuta la o circulatie mai buna ( mareste venele => intra mai mult sange in muschi )

etc.

| RobykaBskf explică (pentru Cosmin86):

Am inteles

| Cosmin86 a răspuns (pentru klausvd):

""Nu baga proteine ca un ratat" adica sa stea NEMANCAT?

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

Suplimentele ( ca esti prea INAPT sa le spui asa ) sunt TOT DIN MANCARE facute.

Laptele = 3.5 grame AMARATE de proteina + are absorbtie LENTA>

Lapte dupa antrenament = cea mai PROASTA ALEGERE.

Esti doar un COPIL PAMPALAU care isi da si el cu parerea, nu?

| somebody1818 a răspuns:

Numai manca paine, bea multe lichide si alearga infasurata cu folie alimentara happy

| Goldenboy97 a răspuns (pentru somebody1818):

Infasoara-ti tu creierul in folie alimentara, poate mai scapa de prostie.