| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am anxietate, depresie și instabilitate psihică, le am din cauza unui eveniment de familie, dar am 17 ani dar aceste stări nu le am mereu, câteodată nu le am, m-am documentat mai bine și ar trebui să mă duc la pediatrie și că mi-ar trebui tratament cu buspironă, dar știe cineva cât timp se ia? Și oare mă internează dacă mă duc la pediatrie? Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eu ti-am raspuns la celelalt topic ce sa faci, ti-am zis cam tot acolo.

| Celcestietot a răspuns:

Salut. Nu consider ca te va interna.

| Andrei356 a răspuns (pentru Celcestietot):

Și ce ar putea să îmi facă prima dată cand mă duc? Ca eu mă duc singur dar am trimitere de la medicul de familie

| Andreeush a răspuns:

Mai degrabă ar fi indicat să mergi la un psiholog.

| Andrei356 a răspuns (pentru Andreeush):

La un psiholog? Cu ce m-ar ajuta mai mult decât un psihiatru?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pare a fi o depresie bipolara pentru așa ceva nu te va internă pentru bipolaritate doar daca ai episoade psihotice, mergi liniștită că nu o sa te interneze daca nu o faci bolile tale vor deveni cronice și nu o sa mai scapi de ele.da bine ar fi sa mergi și la in psihoterapeut așa vei combate mai eficient și într-un timp relativ mai scurt depresia și anxietatea, cu instabilitatea psihica e mai complicat dacă ești bipolara înseamnă că boala ta e deja cronica, bipolaritatea nu se poate vindeca cu doar trata. medicul pediatru decide cat timp iei tratamentul și când îl întrerupi. Te vor internă când vei avea tentative de suicid sau psihoza, paranoia etc

| Andrei356 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu le am cam de un an astea, oare sunt cronice?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei356):

Nu sunt cronice încă da sunt in stadiu sever, depresia și anxietatea se pot trata aia cu instabilitatea nu știu sigur ce e dar daca dispare și are recurenta ar putea fi bipolaritate și da, e cronica, pe de o alta parte poate fi simptomul depresiei recurente in termeni psihologic deci e nevoie de un diagnostic de diferențiere fiindcă inele boli se asemăna între ele că și simptome dar pot fi afecțiuni/boli diferite.

| Andrei356 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac sală, pentru că știu că și sportul ajuta, înainte mă ajuta mult dar acum nu prea, am unele idei când mă uit în oglindă după ce fac sport cum ca aș fi pe o parte de corp mai făcută, mai mare decât cealaltă, si am unele imperfecțiuni despre mine setate în cap, pe care nu prea le mai pot scoate, si parca am o frica mare în spate care mă face câteodată sa mă pierd și să nu mai fiu eu, dar am si atac de panică, dar uneori nu am astea și mă simt bine, nu stiu ce sa fac, sa ma duc la Spitalul județean la pediatrie, sau undeva la privat? Eu aș dori la privat... dar nu prea stiu unde

| anonim_4396 explică (pentru Andrei356):

Mergi la privat.și eu am atacuri de panica dar doar când ies afară, da sportul ajuta mult, te mai destreseaza și abate de la probleme