| Xmen22 a întrebat:

Salut, am avut o răceală mai puternica acum o lună sau două, de atunci nu prea am miros și gust, ce soluții ar fi? A mai trecut cineva prin asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Beau ceaiuri, ia niste theraflu plicuri de răceală.

| mont a răspuns:

Cel mai probabil ai avut covid, dacă ești curios poți sa îți faci un test de anticorpi. O sa revină mirosul și gustul in săptămânile următoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au mai trecut bolnavii de Covid si aceste simptome mai persista si dupa vindecare.
Cat timp nu stiu sa iti spun, difera de la om la om, dar poti sa mai urmaresti ziarele sau stirile pentru informatii asemanatoare si foarte indicat cum zice si domnul de mai sus pentru a stii sigur ca esti negativ, mergi sa iti faci un test Covid.
Sanatate.

| schajuman1344 a răspuns:

Salut. Nu vreau sa te sperii, insa pierderea gustului e un semn al infectarii cu COVID-19. Cred ca ar trebui sa te testezi. Succes si sa te faci bine!

| Xmen22 explică (pentru schajuman1344):

Pai daca îs vindecat de răceală ce rost mai are?

| joghu22 a răspuns:

Când răcești, îți dispare mirosul și gustul. Nu este neaparat COVID. Testul COVID chiar dacă ești răcita, îți iese pozitiv. Eu am avut acum 5 ani o răceala fără miros și gust vreo 3 săptămâni. Stai la caldura, bea ceaiuri, bai fierbinti eventual.

| IngerasulMicut a răspuns:

Eu am trecut, luna trecuta dar s-a vindecat de la sine.

| Savu4iosif a răspuns:

Daca nu ai gust si miros inseamna ca ai avut COVID-19, unii isi recapata gustul si mirosul dupa abia 6 luni.

| blablablab a răspuns:

Am crezut si eu ca e raceala, m-am testat, am iesit pozitiva, mi-a trecut "raceala" si am ramas numai cu lipsa mirosului si gustului deci sigur ai covid. Ai aceeasi poveste ca mine, intr adevar vad schimbari, observ ca ma vindec usor usor, recapat mirosul si gustul dar inca stau in izolare. Bafta.