| LCD a întrebat:

Sunt racita, si din cauza asta nu am nici gust nici miros.
Ce sa fac sa le recuperez? stiu ca o sa-mi treaca, atunci cand imi trece raceala, dar ma enerveaza prea tare.Mananc ceva si nu ii simt gustul straight face e foarte aiurea.Stiti ceva solutii?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Unii oameni au acest neajuns cand sunt raciti.Altii nu.Eu,de exemplu nu-mi pierd aceste simturi cand racesc.Impaca-te cu gandul!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Păi simţul gustativ al mâncării este în strânsă corelaţie cu mirosul. Dacă te ţii de nas în timp ce mănânci orice, atunci nu mai simţ gustul mâncării. Încearcă să îţi desfunzi nasul cu nişte picături de la o farmacie, sau alte tratamente happy

| Pupily92 a răspuns:

Pentru ati desfunda nasul, poti manca si niste bomboane mentolate.sau bea un ceai fierbinte de menta.

| Symona a răspuns:

Fa un dus cald cu mult abur sa iti desfunzi caile nazale si sa-ti faci o frectie cu spirt pe gat si spate happy

| Dannyjj a răspuns:

Observ ca aceasta intrebare este pusa de mult si asigurat ti-a trecut raceala dar eu las un raspuns la aceasta intrebare pentru ca vad ca multi confunda distinctia gusturilor cu cea a aromelor.
Gusturile pe care le simti sunt: sarat, dulce, acru si amar, iar cand esti racit nu poti simti aromele, daca esti sanatos fa un mic test prin a te tine de nas in timp ce mananci si vei observa ca daca aceea gustare este dulce, o vei simti dulce dar nu ii vei simti aroma de exemplu daca este o capsuna.
Aroma o distingi cu ajutorul mirosului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si nici eu nu stiu ce sa ma fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel ca ea...dar am incercat toate acestea si imi desfundam nasul dar cand sa iau ceva in gura deja imi era nasul infundat la loc deci...

| nicolicea a răspuns:

Te rog sa cumperi din plafar capsule cu b1 si b6 si le iei de trei ori pe zi timp de maxim zece zile.si gingo biloba. multa sanatate.