| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, am constatat ca am probleme de sanatate pe partea de stomac si in general.
Dar ce mi-am dat seama e ca nu mananc paine deloc (recent am inceput sa fac asta), fibrele joaca un rol major in sanatatea digestiva? (Daca e sa-i zicem asa)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fibrele te ajuta sa ai un colon mai curat, sunt ca un laxativ usor daca vrei, accelereaza tranzitul intestinal.
Painea alba e cea mai saraca in fibre.
Daca doresti si gasesti cauta paine din faina integrala (pe scurt paine integrala ), are de mai multe vitamine, minerale si fribre si e mult mai sanatoasa si satioasa.
Oricat am tinde sa ne tratam cu pastile pentru ca asa e natura omului acum sa scape repede de problema, dieta e cea mai importanta. Din dieta ne reglam.

| TheSeventhSin explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns si ca o mica paranteza, am o vaga banuiala ca esti cam de aceeasi varsta cu mine, eram curios sa vad din ce an esti pe site si aparent ti-ai facut cont-ul cu un an inaintea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Pentru putin. Anul cred ca doar o coincidenta. Activ sunt de foarte putin timp.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Găsești fibre în plante.

| RealKing01 a răspuns:

E ok să fi grăsuț, nu supraponderal.

| TheSeventhSin explică (pentru RealKing01):

Problema e pe invers laughing) sunt subponderal, nu prea mananc nimic (dupa cum ziceam, recent am inceput sa mananc mai mult)
Sunt cu 10kg sub greutatea normala (pentru intaltimea si varsta mea bineinteles)