| alexfunjohncena a întrebat:

am decis sa repostez întrebarea cu speranțe de un răspuns de aceasta data.

Am observat acum câteva luni ca sub testiculul stâng am un fel de "săculeți" venosi,însă nu e cum am citit pe internet exact ca varicocelul fiindcă ăla e deasupra testiculului, nu am întâmpinat probleme doar ca e puțin inestetic, știți cumva despre ce este vorba si dacă va trebui operație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Si ce raspuns ai vrea in afara de recomandarea sa mergi la medic? Cu ce te ajuta 5 diagnostice cel mai probabil puse gresit pentru ca noi nu avem cum sa avem habar despre ce ai tu acolo? Mergi la medic si o sa afli exact ce e, daca trebuie operatie sau nu si altele.

| alexfunjohncena explică (pentru CuriousStuff):

Faza e ca îmi e cam jena si nici nu știu cum le voi spune părinților.

| CuriousStuff a răspuns (pentru alexfunjohncena):

Jena e de inteles. Dar trebuie sa privesti din alta perspectiva lucrurile, tu mergi la un specialist care nu o sa se uite la tine cum s-ar uita un om de rand, ci doar prin ochii unui medic. Nu o sa rada, nu o sa te judece, nu o sa spuna nimanui ce a vazut. Trebuie sa treci peste jena asta.

| Ionel1231 a răspuns (pentru alexfunjohncena):

Bai... Sunt parintii tai, te duci pur si simplu si ii spui "Mama, am... ". Sigur o sa mearga cu tine la medic. Daca o sa taci s-ar putea sa se faca complicat ii!

| alexfunjohncena explică:

As vrea sa mai Menționez si ca se simt doar câteodată mai concret, alteori la palpare sunt foarte moi si abia se simt.

| Ionel1231 a răspuns:

Varicocelul nu consta in "saculeti", probabil ai altceva, asa ca iti recomand sa te duci la un medic fara nici o rusine iar el iti va spune de ce ai nevoie! Fundita?

| alexfunjohncena explică (pentru Ionel1231):

Ciudat e ca sunt dedesubtul testicului si nu am dureri.