| Alex4322 a întrebat:

Salut! Am diaree. 4 scaune roșii astăzi. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gehf a răspuns:

Îmi pare rău să aud că te confrunți cu diaree. Dacă ai observat că scaunele tale sunt roșii, este important să consulți un medic cât mai curând posibil. Scaunele roșii pot fi un semn al sângerării sau a altor probleme de sănătate care necesită atenție medicală de urgență. Nu întârzia să ceri sfatul unui profesionist medical.

În plus, până când poți ajunge la medic, asigură-te să te hidratezi corect. Bea apă pentru a preveni deshidratarea, iar evitarea alimentelor grele și a lacticinelor poate ajuta la gestionarea simptomelor diareei. Evită băuturile alcoolice și cafeaua, deoarece acestea pot irita stomacul. Dacă simptomele tale se agravează sau se înrăutățesc, sau dacă apar și alte simptome alarmante, cum ar fi sângerarea rectală sau durere severă, solicită ajutor medical de urgență imediat.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la salvare!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia Smecta, doza de pe prospect.
La mine functioneaza.

| dullcat a răspuns:

Mergi la farmacie si explici problema.

| haileewatson a răspuns:

Scaunele cu sange necesita vizita de urgenta la spital.

| Alex4322 explică (pentru haileewatson):

Spitalul de nebuni

| SuperCoolDude a răspuns:

Mergi la doctor, asta faci, nu pui întrebări pe internet!

| Alex4322 explică (pentru SuperCoolDude):

? 4 zile la doctor?

| WangLouis a răspuns:

S-ar putea să ai hemoroizi. Am un prieten care, la fel ca tine, prezenta scaune foarte apoase si roșii.
Dar fără rușine de acum, a fost la urgențe și s-a liniștit...pentru că tot așa, era speriat.

| Alex4322 explică:

Scuanele mele sunt ffff apoase

| Alex4322 explică:

Astazi scaumele nu mai sunt rosii, sunt mov. Nici acum inca nu am scapat de diaree.