| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut, am dormit prost si am gatul sucit acum, nu il pot intoarce deloc in stanga si cu greu pot in dreapta.
E ok daca pun o compresa sau ceva? Vreau sa scap fara interventie medicala/tratament

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Foloseşte cea mai veche reţetă pentru astfel de problemă. Fă un săculeţ din pânză în care pune sare gronjoasă. După ce o încălzeşti pe o tabla la aragaz o pui unde te doare şi legi cu un bandaj sau un batic. Când se răceşte ar trebui sa îţi treacă. Dacă nu, încălzeste din nou sarea.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru gogu220):

Asta e pentru dureri in gat din cate stiu. Pe mine ma dor muschii gatului, un fel de luxatie a gatului, muschii sunt foarte rigizi

| gogu220 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Şi căldura îti va detensiona muşchii. E adevărat că e valabil şi la răceală. Dacă zici că nu vrei medicamente.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru gogu220):

Am incercat odata si ce-i drept mi-a detensionat putin muschii, pot sa rotesc capul acum, chiar daca in unele fractiuni de secunda simt o durere maricica. Daca as dormi mi-ar trece a doua zi? Ca am impresia ca s-a sucit un muschi si trebuie sa-l misc, iar eu nu pot sa fac asta din cauza durerii, dar in somn as putea s-o fac involuntar

| bbnnmm a răspuns:

Durează 2-3 zile până dispare durerea aceea. Fă-ți masaj sau pune comprese calde. Eu mi-am sucit gâtul atât de tare, că nici nu puteam să stau cu capul în sus, stăteam doar în pat, am crezut că voi muri atunci laughing și nici în ziua de azi nu pot să-mi întorc capul complet în partea aia de când mi l-am sucit așa atunci. Dar a trecut cu masaj și comprese calde, care au detensionat mușchii încordați. Multă sănătate!