| IIIshaneIII a întrebat:

Salut, am dureri de 2 luni zilnic cand respir si ma doare si mana stanga,am fost la spital si mi-au facut o raza,dupa am mai stat ceva timp si mi-au spus ca nu am nimic decat o banala pneumonie si mi-au dat reteta cu augmentin,tusin si paracetamol si gata fugi acasa!
M-am uitat si eu pe poza,pare chiar ok,nu se vad pete pe plamani, de la ce ar putea fi durerea, chiar poate fi de la o pneumonie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pneumonia nu este absolut niciodata banala, ea trebuie tratata serios, iar tu ai primit un tratament serios. Nu trebuie sa stai in spital, poti lua tratamentul acasa. Cat despre interpretarea radiografiei, nu ai cum sa o faci tu, stai linistit.

| IIIshaneIII explică (pentru Brigaela):

Nu am spus eu ca este banala ci doar am citat,, nu ai nimic decat o banala pneumonie,, a sunat precum un fleac, nu inteleg cum a pututut interpreta printr-o singura radiografie doar fata fara lateral ca am pneumonie cand sunt atea boli respiratorii.

| Brigaela a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Pneumonia are o imagine extrem de caracteristica pe radiografie, practic nu poate fi confundata cu nimic altceva. Practic o radiografie pulmonara este asbolut suficienta pentru diagnostic, daca stii sa o interpretezi. Nu intelegi, fiindca trebuie sa inveti multi ani ca sa vezi ce e de vazut acolo.

| danbnz a răspuns:

Fa ce a zis medicul