| Morgăă a întrebat:

Salut,
Am facut 18 ani si vreau sa merg la psihiatru dar nu stiu cum sa fac. Trebuie mai intai sa ma duc la doctorul de familie sa ii cer trimitere? Trebuie sa ii zic doctorului de familie ce probleme am? Trebuie sa-mi fac card de sanatate inainte?
Sunt depresiv si mai mult ca sigur am si alte boli mintale (tremur cand stau pe langa oameni). Nu-mi permit sa ma duc la un psiholog...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| teo530 a răspuns:

Da îţi trebuie trimitere de la medicul de familie şi te va întreba el/ea ce problemă ai. Depresia o rezolvi la psiholog dar chestia cu tremuratul cred că e de psihiatru. Cred că îţi trebuie card de sănatate dar poţi face în locul cardului o adeverinţă de sănătate pe care o reînnoieşti o dată la 3 luni. Sper să nu ai nimic grav şi să rezolvi rapid. Sănătate!

8 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Posibil ai anxietate care se manifesta sau prin panica sau fobie sociala. Cel mai simplu ar fi sa mergi la doctorul de familie si sa iti dea trimitere la psihiatru, gratuit, daca esti asigurat. Daca nu esti, poti merge la un cabinet psihiatric privat, dar vei plati consultatia.

| Morgăă explică (pentru zăGhost):

Sunt inca elev, asta inseamna ca sunt asigurat, nu? o sa mi ceara card de sanatate la psihiatrie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa ai o trimitere. Din cate stiu eu poti sa cauti pe internet un psiholog in orasul tau si poti face o programare fara trimitere de la medicul de familie.

| sofisis a răspuns (pentru Morgăă):

Nu. O sa iti ceara biletul de trimitere. Da, esti asigurat.

| alina2k18 a răspuns:

Eu ma duc frecvent la psihiatru in spital fara nici un bilet de trimitere, asa am fost de prima oara.
Nici nu m-a intrebat vreodata de ceva, am dat doar buletinul.
Bine, poate se mai uita si la om, unii nu avem nevoie de trimitere laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la psihologul școlii mai întâi.

| Donsavas a răspuns:

Dacă ești elev, poti merge si la psihologul școlii. Esti asigurat cata vreme esti înscris la scoala. Fiind minor, ai nevoie de acordul părinților si trebuie sa mergi la pedopsihiatru. Medicul de familie iti va da dacă îi ceri, trimitere către psihiatrie pediatrica. Trebuie să te programezi înainte să ceri trimiterea pentru a rezerva un loc.
Problema ta este tipică depresivilor. Se numeste anxietate socială și Da, se poate trata medicamentos. Ai facut o alegere buna cand te ai gandit sa mergi la un consult!

| zăGhost a răspuns (pentru Morgăă):

Esti asigurat. Sincer, n-am idee despre card.