| Meeee2 a întrebat:

Salut, ce sa mai fac cu mine?
Am 18 ani in curând habar n-am cei cu mine, am unele probleme de sănătate. Sunt ipohondric, mi-e frica sa nu stârnesc unele boli, știu foarte multe despre boli, mă panichez din orice. Am inceput orele de conducere sunt foarte stresat și nu ma pot controla, merg la psiholog lunar /săptămânal chiar și psihiatru uneori. Nu iau tratament psihiatric dar simt că o sa cedez și la un moment dat voi face ceva de neimaginat. Părinții sunt foarte stresanți, eu am o anxietatea ce m-a făcut sa stau închis în casă timp de câteva luni. Nu mă pot relaxa, vreau sa incep să plătesc un psihoterapeut pentru hipnoza să văd dacă o să meargă. Habar n-am cum de am ajuns sa fiu așa în loc să-mi fac viața deoarece sunt tânăr. Eu mă complic și tot așa...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Eu sincer nu știu mai nimic despre boli(ceea ce e ironic, întrucât în copilărie spitalul și eu parca eram rude)
Sfatul meu e sa încerci sa zâmbești, o data azi, de doua ori mâine! Și tot asa!
Relaxează-te, inspira adânc și elibereazăte de tot stresul! Meditează chiar!
Gândește-te ca ai aproape 18 ani! Ești tânăr, ai o viata la dispoziție! Nu te consulta din nimicuri de pe acum!
Vezi partea frumoasa a vietii! Nu vedea doar întunericul!
E bine faptul ca ai apelat la un psiholog, la un psihiatru, deci va fi bine!
Părinții cu ce te stresează? Își spun părerile nu?
E normal, nu ești singurul în aceasta ipostaza!
Nu ii privi ca pe niște dușmani, doar știi ca tot ce spun și fac o fac pentru binele tău!
Muzica de asemena ajuta mult, mai exista momente când și eu am unele stări,, depresive,, eu încerc sa ma autocalmez! Respir adanc și îmi impun sa ma calmez!
Mi-e îmi place sa stau în casa!
Aveam fobie de societate la un moment dat (nu știu exact denumirea științifică), însă acum am scăpat de ea.
Pur și simplu am făcut ceea ce nu îmi doream am ieșit de foarte multe ori afara. Pana am învins aceasta fobie.
Știam ca nu e ok și ca ma va afecta în viitor!
Acum sunt cât de poate de normala într-o societate!
Fii curajos și nu te mai panica din orice!
Încearcă sa te autoedici sa te autocontrolezi.
Totul depinde de tine! Totul începe și se sfârșește datorita ție!
Dobândește un psihic de fier, știu ca poți!
Numai bine! Capul sus, nu îl mai tine jos! Sunt atât de multe lucruri frumoase de văzut și de făcut în viata! Nu vreau sa le ratezi!
Cred în forțele tale proprii! Eu cred ca poți sa dobândești un psihic sănătos și de fier!

| Meeee2 explică (pentru ANAHsneaman):

Mersi mult pentru că ți-ai făcut timp pentru a-mi răspunde. O sa incerc sa fiu mai optimist.

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Meeee2):

Cu mare drag, oricand ma poți contacta, dacă vei avea nevoie de ceva vreodată, dacă voi putea ajuta o voi face cu drag.
Și nu trebuie sa încerci, trebuie sa fii mai optimist!