| CedreaBIS a întrebat:

Salut, am facut analizele si mi-a gasit la sideremie ce inseamna fierul din organism si mi-a gasit 218 si ar trebui sa am cel putin intre 65-175 intrebarea mea este ce alimente trebuie sa mananc care NU contin fier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai cauta cauza, fiindca pote fi foarte severa. Carnea contine fier, cea rosie cu atat mai mult.

| aurasauras a răspuns:

Nu ai fier 218, pe minus te credeam dar pe plus atat...Nu stii ca nu-i frumos sa minti. Daca aveai 218 aveai -hepatita cronica, leucemie, intoxicatie cu plumb. Merg mana pe mana cu fierul tau de 218.

| CedreaBIS explică (pentru aurasauras):

Nu mint atat este ca mi-am scos analizele daca vrei iti pot arata o poza cu analiza, o sa repet zilele astea.

| viotedy a răspuns:

Fasolea,mazarea,ficatul,bananelele,spanacul -astea contin fier mult, mai sunt si altele, vitamina C ajuta la stocarea fierului deci mai putina consuma.

| viotedy a răspuns:

A...si nu te prea baza pe analizele facute in Romanica.

| DraudeS a răspuns:

Si, ti-a zis medicul consumi alimente care nu contin fier? Ai fost la un medic?

Sanatate!

| CedreaBIS explică (pentru DraudeS):

Da am fost! Dar eu vrea sa stiu ce alimente sa mananc ce NU contin mult FIER!

Sideremie adica FIERUL din sange este 218 si ea variaza intre 65-175

| DraudeS a răspuns (pentru CedreaBIS):

Daca fierul din cantitatea sangelui era peste limite doctorul iti recomanda ceva anume. 65 - 175 este standard. Conteaza varsta, sanatatea actuala, etc.

Sanatate!