| Lucastef2009 a întrebat:

Salut,am facut vaccinul de 14 ani ieri si mi s-a umflat locul unde am fost intepat? Are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nimic. Asa se intampla...fiind o reactie a corpului.
Poti pune o compresa cu apa rece si atat.
Nu se iau pastile si nu se face nimci special dupa vaccin.

| Fatamuntilor a răspuns:

Se intampla e ceva normal! pune o compresa rece pe locul respectiv.

| teclado a răspuns:

Tu tii la viata ta? Daca da atunci trebuie sa imi spui de ce te-ai vaccinat cu ceva care nu stii ce contine cum este facut fara sa fi facut ceva investigatie istorica inainte sa vezi cine detine compania care a fabricat vaccinul fara sa afli ce reactii adverse are
fara sa stii clar ce substatne chimice contine acel vaccin
fara sa stii daca cumva esti alergic la vre-una dintre acele substate

puteai sa faci soc anafilactic sau sa declasneze o reactie imuno depresiva
acum daca ai putera sa mai scrii si inca mai vorbesti stai linistita ca o sa supravietuiesti
nu iti face griji nu mori ca daca era sa mori ai fi murit pana acum

asa ca acum daca vrei sa scada inflamatia ia o pastila de ASPIRINA BAYER dinaia efervescenta
este un anti inflamator bunicel
pune comprese cu apa rece
ia un somnifer ca sa treci peste ziua de azi mai usor
apoi bagi cate o aspirina la 6 ore

eventual o singura pastila de CLARITIN pentru micsorarea alergiei
este un imunodepresiv
care face ca organismul tau sa nu mai reactioneze asa ca nu o sa se mai inflameze

ce sa iti zic alta data citeste despre oamenii care au participat la fgabricarea vaccinului respectiv docuimenteazate daca sunt nazisti
documenteazate daca cumva acea firma de vaccinuri a fabricat si otravuri cu care au fost gazati evreii in lagare
intereseaza-te daca cumva are reactii adverse acel vaciin
cum sa bagi in tine asa un vaccin pe ne vazute
ca si cand ai juca ruleta rusesca cu viata ta

tu joci cumva din cand in cand ruleta rusesca?

Asa ca de acum inaijnte fii mai atenta asa la toate lucurile in viata nu manca nu stiu ce pastila ca e la moda si ca o ia toata lumea ci intereseaza-te inainte sa o bagi in tine
Apoi doar dupa documentare foarte amanuntita daca esti de acord cu toate riscurile care pot apare apoi baga in tine vaccinul acela
SAU POATE CA EXISTA ALT VACCIN CARE TE APARA DE ACELEASI LUCRURI PE BANI CARE IL POTI CUMPARA FATA DE ALA CARE TI-SE OFERA GRATIS MOCA si care are riscuri mai mici de la care au murit mai putini oameni sau poate ca nu a murit nici unul
De obicei eu am observat ca vaccinurile care costa niste bani si sunt alternative la cele gratuite au un istoric mai bun asta e parerea mea
ca daca dai un ban pe un vaccin care face acelasi lucru
eu m-am uitat si am vazut sasa statistici

eu vreau sa atrag aici atentia ca trebuie sa gandesti in viata asta
daca toata lumea mananca ceva tu intereseaza-te inainte sa bagi in tine daca tie iti face bine pentru ca de exemplu unuii oameni mor pe loc daca mancana Grepfruit
si marea majorite nu mor

EU ITI RECOMAND SA MERGI LA MED LIFE SA FACI UN SET DE ANALIZE
SA VEZI LA CE ESTI ALERGICA

O SA TE COSTE CAM 60 LEI DACA IMI AUC AMINE bine si o sa iti ia sange si il baga la analize apoi o sa iti spuna la ce esti alergica

poate ca tu poti muri de la o simpla injectie cu PELICILINA

asa ca trebuie sa stii la ce ai alergii in viata este foarte folositor sa stii la ce ai alergii pentru ca marea majorite a oamenilor nu au alergie la pelicilina
dar aia care au fac si soc anafilactic sau mor

asa ca daca tu stii ce alergii ai daca iti treci undeva pe telefon ao o categrie speciala unde poti sa completezi
daca donezi organe
daca ai alergii
acolo scrii ca ai alergie la PELICILINA V de exemplu cand te gaseste lesinata pe strada si daca descopera ca ai avea nevoie de ceva injectie cu antibiotic atunci statul va sti ca tu esti alergiaca la x y z medicamente si nu o sa bage in tine lururle la care esti alergia

chiar merita sa stii ca de exemplu in cazul actual daca tu ai fi stiut ca esti alergica la una dintre substatele din acest vacin
atunci ai fi putut sa spui ca nu vrei sa faci vaccinul ca ai alergie la zombi si ca tu preferi sa cumperi cu bani de la farmacie un alt vaccin care are doar dinozauri pentru ca la ala nu esti alergica si ai fi scapat de acesta inflamatie.

oricum acum nu iti face grisji pune comprese cu apa rece ca iti trece intr-o saptamana

Dar bine ca ti-a crescut mintea si pe viitor o sa citesti eticheta si o sa te informezi inaitne sa te injectezi

| suntserios a răspuns (pentru teclado):

Multe tâmpenii ai scris aici. Bănui că nici nu știi care e treabă cu schema de vaccinare la copii. Ai vrut sa pari puțin interesant doar.

| Lucastef2009 explică (pentru suntserios):

Ai dreptate

| Lucastef2009 explică (pentru teclado):

Ce ai cumetre? Toata lumea face vaccin de 14 ani

| Fatamuntilor a răspuns (pentru teclado):

Ai scris mult si prost!
Dintodeauna s-a facut acel vaccin, copilul asta mi-a amintit ca si l-am facut in urma cu vreo 40 de ani.Pe vremea mea se facea la scoala
Face parte din schema de vaccinuri obligatorii pentru copiii. Ultimul cred!
In tot cazul cam la orice exista,, sansa'' unei reactii alergice!

| Natalie4u a răspuns:

Salut! Este normal să se întâmple acest lucru după ce ai primit vaccinul, mai ales în primele zile după injectare. Umflarea poate fi un efect secundar obișnuit și poate fi asociată cu durere locală sau senzație de căldură.

În general, aceste reacții sunt ușoare și se remediază singure în câteva zile. Poți încerca să aplici o compresă rece pe zona afectată și să iei analgezice pentru a reduce durerea și inflamația.

Dacă simptomele persistă sau se înrăutățesc, este întotdeauna indicat să consulți medicul tău pentru a exclude orice complicații sau reacții alergice severe la vaccin.

Este important să continui să îți monitorizezi starea de sănătate și să urmărești recomandările autorităților medicale privind vaccinarea.