| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Am fost la medic cu o infecție la degetul mare, mi-a scos unghia pentru că infecția era și sub unghie, m-a curățat, dar prin pansament a trecut ceva de culoare gălbuie ce seamănă a puroi, sunt a doua zi, dacă operația a fost de îndepărtare a infecției, de ce curge puroi? Încă e degetul infectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acel ceva galben poate fi betadina: https://www.catena.ro/......10-1000-ml

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Weitzer):

Si tinctura de iod isi schimba culoarea in contact cu apa oxigenata si devine mai deschisa.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Weitzer):

Da. Este de la tinctura de iod care este tatal betadinei [(definitie= Betadine soluţie cutanată conţine iod povidonă care este un agent antiseptic cu spectru larg, acţionând împotriva bacteriilor, virusurilor, fungilor şi protozoarelor (organisme unicelulare)]. Iodul este maroniu si in contact cu apa oxigenata isi deschide culoarea devenind galbui. Stai linistit! Nu este puroi!