| Marcelian43 a întrebat:

Salut, am fost la o fotbal cu prietenii si un amic mi-a dat cu sutul in picior din greseala. Degetul e foarte vanat, il pot misca, este umflat si doctorul mi-a zis ca n-am nimic, cum pot grabi vindecarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| NicoleEazi a răspuns:

Repaus mult, nu calca pe picior, daca simti dureri antialgice la nevoie, nu ai cum sa grabesti din pacate

| Marcelian43 explică (pentru NicoleEazi):

Faza e ca nu stiu una m-a muscat, era pe mana, si am pe spate ceva semne mici, dar chiar nu am simtit nimic. am inteles ca doare chiar mai mult decat intepatura de albina

| NicoleEazi a răspuns (pentru Marcelian43):

Dar nu ai specificat nimic de muscatura?

| CiprianValentin a răspuns:

Nu prea poti sa grabesti vindecarea, doar incearca sa nu-l stresezi foarte mult.

| Yes a răspuns:

Comprese reci, poți sa iei câteva antiinflamatoare (gen ibuprofen) sau sa folosești geluri cu diclofenac. Și repaus pe cat posibil.